Nieruchomości

nr 5/2002

"Wycena" umowy o dzieło, cz. II

Adam Eliasiewicz
Autor jest rzeczoznawcą majątkowym w Krakowie.
Abstrakt

W części drugiej artykułu omawiającego poszczególne składniki cywilnoprawne umowy o dzieło, prezentuję wszystkie pozostałe przepisy KC dotyczące tej tematyki. Komentarzem opatrzone zostały natomiast wszystkie te “miejsca”, które najbliższe są praktyce wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Mam nadzieję, że pozwoli to zarówno wszystkim osobom wykonującym już tę profesję, jak także tym, które przymierzają się do jej wykonywania, uniknąć błędów przy konstruowaniu “prawnego mostu” łączącego rzeczoznawcę majątkowego z zamawiającym wykonanie operatu szacunkowego. Z kolei za miesiąc, w części trzeciej zaprezentuję wzór umowy o dzieło sporządzonej dla potrzeb wyceny nieruchomości.

Materiały do wykonania dzieła

Jeżeli materiałów na wykonanie dzieła dostarcza zamawiający, przyjmujący zamówienie powinien ich użyć w sposób odpowiedni oraz złożyć rachunek i zwrócić nie zużytą część (art. 633 KC). Należy jednak przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż przyjmującego zamówienie obciąża każdorazowo obowiązek oceny przydatności dostarczonych mu materiałów do wykonania określonego dzieła.

Zapis ten jest szczególnie istotny w umowach o dzieło zawieranych przez rzeczoznawców majątkowych, a mimo to w życiu i w praktyce zupełnie przez nich niedoceniany. Czyż nie jest istotna dla nas jako rzeczoznawców majątkowych ocena dostarczonych przez zamawiającego materiałów wyjściowych do sporządzenia operatu szacunkowego?