Abstrakt
Wartość rynkową skupowanych "papierów zabużańskich" należy aktualizować okresowo (np. co rok) lub w miarę wyczerpywania się podaży. Należy się spodziewać, że z upływem czasu wartość rynkowa papierów (przy malejącej podaży) będzie rosła. Tą drogą można będzie "zdjąć z rynku" cały (lub prawie cały) zasób papierów zabużańskich, a tym samym Państwo Polskie uwolni się od długu wobec swoich obywateli.
rt. 212 ustawy z dnia 21.8.1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst. jedn. Dz.U. z 2000 Nr 46, poz. 543; dalej GospNierU) wraz z rozporządzeniem Rady Ministrów z 13.1.1998 r. w sprawie sposobu zaliczania wartości nieruchomości pozostawionych za granicą na pokrycie ceny sprzedaży nieruchomości lub opłat za użytkowanie wieczyste oraz sposobu ustalania wartości tych nieruchomości (Dz.U. Nr 9, poz. 32) stanowiły do niedawna przepisy prawne regulujące sposób stwierdzania i zaspokajania roszczeń zabużan. W dniu 14.9.2001 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 21.8.2001 r. zmieniające rozporządzenie wyżej przytoczone, czyli znowelizowane zostały zasady stwierdzenia uprawnień "zabużańskich" i zasady zaspakajania roszczeń zabużan do ekwiwalentu za pozostawione nieruchomości. Rozporządzenie nowelizujące opublikowane zostało w Dz.U. Nr 90 poz. 999.
Motywy nowelizacji
Przyczyną nowelizacji przepisów była powszechna krytyka dotychczas obowiązujących przepisów, zarówno tej ich części, które regulowały sposób urzędowego stwierdzania faktu posiadania uprawnień do ekwiwalentu za mienie pozostawione na kresach, jak również tej części przepisów, które mówiły o sposobie oszacowania wysokości roszczeń. Szczególnie krytykowany był wskazany w dotychczasowych przepisach sposób zaspokajania roszczeń zabużan drogą nabywania praw do nieruchomości Skarbu Państwa.