Nieruchomości

nr 12/2002

Mikroklimat w biurze

Michał Abramowski
Abstrakt

Warunki mikroklimatyczne bardzo wpływają na samopoczucie i efektywność pracownika. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie właściwego mikroklimatu w środowisku pracy. Stałe przebywanie, a niekiedy nawet tylko dłuższy pobyt w złym mikroklimacie może powodować również choroby. Tegoroczne upalne lato wyraźnie uświadamia, jak duży jest wpływ warunków mikroklimatu na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Czynniki kształtujące mikroklimat

Obecnie wiemy, że mikroklimat występujący w danym pomieszczeniu zależy od właściwości powietrza, a przede wszystkim od jego: temperatury, wilgotności względnej oraz intensywności (prędkości) przepływu. Oprócz tego ważny jest skład powietrza, a szczególnie występowanie zanieczyszczeń, takich jak szkodliwe gazy (w praktyce biurowej najczęściej mamy do czynienia z tlenkiem i dwutlenkiem węgla, amoniakiem, nitrozwiązkami i formaldehydami i dymem tytoniowym) oraz zapylenie. Istotnym czynnikiem kształtującym mikroklimat pomieszczeń jest również jonizacja powietrza spowodowana pracą np. komputerów i kserokopiarek.

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na komfort cieplny (stan, w którym zachowana jest równowaga cieplna organizmu ludzkiego przy minimalnym obciążeniu jego układu termoregulacyjnego) jest również promieniowanie cieplne otaczających przegród i przedmiotów (np. ścian, okien, wyposażenia pomieszczenia).