Nieruchomości

nr 12/2002

Dziedziczenie nieruchomości

Paweł Puch
Autor jest prawnikiem w Rzeszowie.
Abstrakt

Odziedziczenie działki, mieszkania czy domu to w polskim systemie prawnym twardy orzech do zgryzienia. Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe? Ile nabycie spadku będzie kosztować? Jakie dokumenty trzeba zgromadzić? To tylko niektóre pytania, na które musi odpowiedzieć sobie osoba dziedzicząca nieruchomości.

Zacznijmy od tego, co to jest spadek. Spadek to ogół praw majątkowych i obowiązków zmarłego przechodzących z chwilą jego śmierci na określoną osobę lub osoby. W jego skład wchodzić może m.in. własność nieruchomości. Należy tutaj przypomnieć podstawową zasadę, że jeśli małżonkowie pozostawali we wspólności majątkowej, to dziedziczeniu podlega tylko połowa majątku wspólnego małżonków. Druga połowa jest własnością żyjącego małżonka.

Dziedziczenie nieruchomości regulują głównie przepisy Kodeksu cywilnego oraz prawa spółdzielczego. Dziedziczyć możemy na podstawie ustawy lub testamentu, jeśli osoba zmarła taki zostawiła. Aby stać się właścicielem nieruchomości, którą dostaliśmy w spadku, musimy przebrnąć przez trzy postępowania sądowe: o stwierdzenie nabycia spadku, o dział spadku i postępowanie wieczystoksięgowe oraz postępowanie podatkowe w urzędzie skarbowym.