Nieruchomości

nr 10/2002

Zbycie nieruchomości, cz. I

Stella Brzeszczyńska
Autorka jest prawnikiem specjalizującym się w prawie podatkowym
Abstrakt

Zbycie nieruchomości może nastąpić w drodze wielu czynności cywilnoprawnych. Do najczęściej występujących w obrocie należy zaliczyć: umowy sprzedaży, umowy zamiany i umowy darowizny. O zbyciu mogą też mówić wspólnicy, którzy wnoszą do spółki z o.o. lub akcyjnej wkład rzeczowy. Przewłaszczenie na zabezpieczenie także jest umową przenoszącą własność.

Jeżeli istnieje kilku właścicieli danej nieruchomości, a jeden z nich dokonuje zbycia „swojej części”- mamy do czynienia nie ze zbyciem części nieruchomości, lecz zbyciem udziału wniej. Podobnie rzecz wygląda w przypadku zbycia spadku lub udziału w spadku, do którego należy nieruchomość. Nawet jeżeli w skład spadku nic nie wchodzi poza tą nieruchomością przedmiotem takiej transakcji nie jest owa nieruchomość, lecz prawa i obowiązki zmarłego, które weszły w skład masy spadkowej.

W większości wymienionych umów skutek faktyczny co do rozporządzenia nieruchomością na rzecz innej osoby jest identyczny z umową sprzedaży nieruchomości - inna jednak jest kwalifikacja prawna tych umów i różne są ich konsekwencje podatkowe.