Abstrakt
Przepisy zawarte w art. 5 ust. 1 pkt 3 i w art. 9 ust. 1 ustawy z 7.7.1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. Nr 106, poz. 1126 ze zm.; dalej PrBud) nakładają bezwzględny wymóg zapewnienia niezbędnych warunków do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich. Niezbędne warunki do korzystania z obiektu - to znaczy spełnienie minimum tych warunków. W odniesieniu do obiektów objętych ochroną konserwatorską to minimum zależy ponadto od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Ustawa - Prawo budowlane obowiązuje od stycznia 1995 r. Od tego momentu wszystkie nowe budynki użyteczności publicznej (szkoły, biura, banki, domy handlowe) oraz mieszkalne wielorodzinne muszą być dostępne dla osób niepełnosprawnych. Jednak dopiero od grudnia 1999 r. inwestorowi, który nie będzie przestrzegał postanowień PrBud, grozi za to mandat. W odniesieniu do dróg publicznych zastosowana jest w przepisach prawnych podobna zasada jak dla budynków. Obowiązują one przy ich budowie, odbudowie, rozbudowie, przebudowie oraz remontach wymagających pozwolenia na budowę.
Przepis art. 5 ust. 1 pkt 3 PrBud nakazuje projektować obiekt budowlany, a następnie budować go, użytkować i utrzymywać zgodnie z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, obowiązującymi Polskimi Normami oraz zasadami wiedzy technicznej, w sposób zapewniający m.in. niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich. Pamiętać jednak należy, że przepis art. 9 ust. 1 PrBud, mimo że w przypadkach szczególnie uzasadnionych