Abstrakt
Decyzja o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu przesądza o zgodności inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania terenu, w związku z czym bez jej wzruszenia nie można skutecznie postawić w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę zarzutu braku zgodności inwestycji z tym planem. Uzyskane przez inwestora postanowienia zawierające uzgodnienia i opinie dotyczące projektowanej inwestycji stanowią podstawę wydania decyzji o pozwoleniu na budowę nawet wówczas, gdy inne strony postępowania, którego przedmiotem jest wydanie pozwolenia na budowę, nie brały bez własnej winy udziału w postępowaniach dotyczących uzgodnień. Tym stronom służy jedynie prawo żądania wznowienia postępowania uzgodnieniowego (art. 145 § 1 pkt 4 KPA). Ocenę oddziaływania na środowisko sporządza się dla danej inwestycji. Nie jest uprawnione żądanie sporządzenia oceny uwzględniającej również inne, projektowane do realizacji w przyszłości inwestycje. |
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6.10.2000 r., IV SA 272/00
Stan faktyczny
Spółdzielnia Mieszkaniowa w R. wniosła do NSA skargę na decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę stacji paliw płynnych i gazowych wraz z obiektami: budynkiem usługowym, myjnią, stacją trafo i linią kablową SN oraz przyłączami wod-kan, energetycznym nn, kanalizacją deszczową, oświetleniem terenu i rozbudową sygnalizacji świetlnej.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji podano, że inwestycja została zaprojektowana zgodnie z wymogami zawartymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Projekt zagospodarowania terenu pozostaje w zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodaro-wania przestrzennego oraz wymaganiami ochrony środowiska, co potwierdza ocena oddziaływania na środowisko rozwiązań projektowych stacji paliw.