Nieruchomości

nr 4/2000

Czy ogrodzenie to urządzenie związane z budynkiem?

Alicja Plucińska-Filipowicz
Autorka jest sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Abstrakt

Skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego postanowił o zwróceniu się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem co do zgodności przepisu § 42 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania (Dz.U. z 1995 r. Nr 10, poz. 46, ze zm.), określającego warunki techniczne dla budowy ogrodzeń z przepisami art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z 7.7.1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. Nr 89, poz. 414, ze zm.), stanowiącymi podstawę wydania tego rozporządzenia.

M. S. zrealizował murowane ogrodzenie na granicy działki własnej oraz działek kilku sąsiadów. Nie jest sporne w sprawie, że na budowę tego ogrodzenia nie było w dacie jego budowy wymagane pozwolenie na budowę ani zgłoszenie zamiaru budowy organowi administracji. Kierownik Urzędu Rejonowego w Ł. decyzją z 14.8.1996 r. nakazał rozbiórkę górnej części ogrodzenia oraz uzupełnienia ażuru w ogrodzeniu do uzyskania wskaźnika minimum 25% powierzchni otworów do ściany ogrodzenia. Decyzja ta została utrzymana w mocy przez Wojewodę... decyzją z 3.10.1996 r.

Jako podstawa prawna rozstrzygnięcia został powołany przepis art. 66 ust. 1 ustawy z 7.7.1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. Nr 89, poz. 414, ze zm.; dalej PrBud). W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji stwierdza się, że ogrodzenie w granicy sąsiednich działek musi być doprowadzone do stanu zgodnego z przepisami określonymi w § 42 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 1995 r. Nr 10, poz. 46, ze zm.; dalej WarTechBudR).