Abstrakt
Przez “przymusową rozbiórkę budynku lub jego części” rozumieć należy niewątpliwie obowiązek orzeczony w decyzji wydanej na podstawie art. 48 ustawy z 7.7.1994 r. - Prawo budowlane. Jeżeli natomiast w decyzji wydanej na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, jako obowiązek wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia robót do stanu zgodnego z prawem, nakazano rozbiórkę części obiektu budowlanego, to obowiązku tego nie można rozumieć jako “przymusowej rozbiórki”, o jakiej mowa w art. 121 § 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. |
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13.9.1999 r., IV SA 1663/98.
Stan faktyczny
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego rozstrzygał sprawę ze skargi na postanowienie o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia do wykonywania obowiązków nałożonych ostateczną decyzją w sprawie doprowadzenia skrajnego 11-go segmentu budynku szeregowego do stanu zgodnego z dokumentacją techniczną i warunkami technicznymi.
W skardze zakwestionowano nałożenie grzywny w wysokości 5000 zł, podczas gdy w ocenie skarżącego w sprawie ma zastosowanie przepis art. 121 § 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, przewidujący szczególny tryb ustalania wysokości grzywny. W związku z tym w ocenie skarżącego nastąpiło naruszenie prawa materialnego.
W odpowiedzi na skargę organ egzekucyjny drugiej instancji [...]