Abstrakt
Toczące się przeciwko pracownikowi postępowanie karne może mieć istotne znaczenie dla dalszego bytu jego stosunku pracy. Dlatego też warto zwrócić uwagę na obowiązujące w tym zakresie regulacje.
Uwagi wstępne
Jeśli wskutek toczącego się wobec pracownika postępowania karnego pracodawca straci do niego zaufanie, to może mu wypowiedzieć z tego powodu umowę o pracę. Natomiast rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika byłoby jeszcze w takim przypadku przedwczesne. Istotne znaczenie dla istnienia stosunku pracy ma też tymczasowe aresztowanie pracownika, które może skutkować wygaśnięciem jego zatrudniania.
Utrata zaufania
Nie ulega też wątpliwości, że brak zaufania do pracownika może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, zwłaszcza gdy pracownik zajmuje odpowiedzialne lub kierownicze stanowisko. Wynika to z faktu, że w stosunku do tych pracowników pracodawca ma prawo stosować ostrzejsze wymagania i oczekiwać ich większej lojalności. Przy czym pracodawca może utracić – niezbędne z punktu widzenia prawidłowego wykonywania umowy o pracę przez swego pracownika – zaufanie także wówczas, gdy wobec podejrzanego pracownika toczy się postępowanie karne. Oznacza to, że w takiej sytuacji pracodawca może złożyć pracownikowi wypowiedzenie, powołując się na utratę zaufania wynikającą ze wszczętego postępowania karnego. W wyroku z 27.11.1997 r.1 SN zajął stanowisko, że zasadność powołania się na utratę zaufania do pracownika jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę w drodze wypowiedzenia, w sprawie, w której pracodawca powziął podejrzenie, że pracownik dokonuje w sposób ciągły zaboru mienia, nie zależy od stwierdzenia prawomocnym wyrokiem karnym faktu popełnienia przez niego przestępstwa na szkodę pracodawcy. Wystarczające mogą być okoliczności usprawiedliwiające to podejrzenie, takie jak wszczęcie przeciwko pracownikowi dochodzenia, prowadzenie postępowania karnego przygotowawczego łącznie z wniesieniem aktu oskarżenia oraz ustalenie, że sprzedawał on takie przedmioty, jakie często ginęły w zakładzie pracy.
Warto przy tym pamiętać, że wypowiedzenie umowy o pracę jest zwykłym sposobem rozwiązania umowy o pracę, a jego przyczyna nie musi mieć jakiegoś nadzwyczajnego charakteru. Wielokrotnie podnoszono to też w orzecznictwie2. Tym bardziej więc [...]