Abstrakt
Ścisłe ustalenie definicji samego pojęcia wypadku przy pracy jest zasadniczą kwestią dotyczącą ochrony pracowników przed skutkami wypadków związanych z wykonywaniem pracy. W świetle obowiązującej ustawy z 30.10.2002 r.1 o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych za „wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiły w związku z wykonywaną pracą”.
W niniejszym opracowaniu autorka omawia prawne obowiązki pracodawcy związane z kwalifikacją wypadku przy pracy.
Obowiązek informacyjny w przedmiocie wystąpienia wypadku przy pracy
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Konsekwencją niestaranności w przestrzeganiu przepisów w tej dziedzinie jest występowanie wypadków przy pracy. Dlatego też każdy nieszczęśliwy wypadek powinien być poddany szczegółowej analizie w celu wyjaśnienia przyczyny zaistniałego zdarzenia2. Wypadki przy pracy są nieprzewidywalne, a ich zakwalifikowanie nie zawsze jest oczywiste3. Dzięki dokładnemu i precyzyjnemu wyjaśnieniu okoliczności, w których doszło do niepożądanego zdarzenia, możliwe jest zastosowanie odpowiednich środków profilaktycznych, chroniących przed wystąpieniem w przyszłości zdarzeń o podobnym charakterze4.
W razie wystąpienia wypadku przy pracy na pracodawcy spoczywa wiele obowiązków o charakterze nie tylko proceduralno-materialnym, ale również materialno-prawnym5.
Zgodnie z przepisami KP do zadań obowiązkowych pracodawcy należy w szczególności:
– podjęcie działań eliminujących lub ograniczających zagrożenie,
– udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
– ustalanie okoliczności6 i przyczyn7 wypadku,
– zastosowanie środków zapobiegających podobnym wypadkom,
– sporządzanie dokumentacji powypadkowej,
– prowadzenie rejestru wypadków przy pracy8.
Wyżej wymienione obowiązki należą do pracodawcy, niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników oraz od tego, czy pracodawcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub też jest nim jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej9. W sposób bardziej szczegółowy obowiązki pracodawcy związane z wystąpieniem wypadku przy pracy zostały określone w niżej wymienionych aktach prawnych:
– rozporządzeniu Rady Ministrów z 1.7.2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy10,
– rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 16.9.2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalania okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy11,
– rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 7.1.2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy12.
Trzeba wyodrębnić obowiązek informacyjny spoczywający na każdym z pracowników, który dowiedział się o wypadku, oraz obowiązki pracodawcy zgłoszenia tego odpowiednim służbom i umieszczenia w odpowiednich rejestrach.
Zgodnie z treścią art. 234 § 2 KP na pracodawcy spoczywa obowiązek niezwłocznego zawiadomienia właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy. Obowiązek taki istnieje również w chwili wystąpienia wypadku wywołującego ww. skutek, w sytuacji zakwalifikowania danego zdarzenia za wypadek przy pracy.
Niezwłoczne zawiadomienie odpowiednich organów o wystąpieniu wypadku przy pracy interpretuje się jako czas konieczny do poinformowania o nieszczęśliwym zdarzeniu. Przekazanie wiadomości odbywa się najczęściej za pomocą poczty elektronicznej lub drogi telefonicznej13. Niezwłoczność zawiadomienia ma bardzo ważne znaczenie związane z faktem wystąpienia wypadku, gdyż priorytetowym celem powiadomienia jest zapewnienie organom szybkiego i sprawnego przystąpienia do zbadania wypadku, bezpośrednio po jego wystąpieniu14.
Powyższe stwierdzenie skorygowało dotychczasową praktykę informowania organów właściwych dopiero po określeniu okoliczności i przyczyn wypadku oraz uznaniu przez zespół powypadkowy danego zdarzenia za wypadek przy pracy15. Warto nadmienić, iż zgodnie z art. 283 § 2 pkt 6 KP pracodawca podlega karze grzywny, jeżeli nie zawiadomi odpowiednich służb bezpieczeństwa o zaistnieniu nieszczęśliwego wypadku w zakładzie pracy. Niedopełnienie bowiem tego obowiązku, spoczywającego na przełożonym, jest wykroczeniem przeciwko uprawnieniom pracowniczym16.
Na podstawie przepisów uregulowanych w KP na pracodawcy spoczywa również obowiązek ponoszenia kosztów związanych z ustaleniem okoliczności i przyczyn wypadków, z pewnym jednak wyjątkiem, znajdującym zastosowanie w chwili zaistnienia podejrzenia, że pracownik znajdował się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających bądź psychotropowych. Obowiązkiem ubezpieczonego jest poddanie się badaniom, których celem będzie określenie stanu jego świadomości w chwili wystąpienia wypadku. Jeżeli wyniki badań potwierdzą fakt, że pracownik w momencie zdarzenia był pod wpływem środków odurzających, zobowiązany będzie do [...]