Abstrakt
Wyrażona w KP zasada wolności umów doznaje ograniczeń w przypadkach wskazanych w ustawie. W niniejszym opracowaniu autorka omawia wyjątek od tej zasady przewidziany w ustawie z 13.3.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników1.
Uwagi wstępne
Jeden z wyjątków, kiedy pracodawca jest ograniczony w doborze pracowników, statuuje art. 9 ZwolGrupU. Zgodnie z ust. 1 przywołanego przepisu w razie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej pracodawca powinien zatrudnić pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia, jeżeli zwolniony pracownik zgłosi zamiar podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy w ciągu roku od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy.
Pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika, o którym mowa w ust. 1, w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia (ust. 2).
Jako wyjątek od zasady wolności umów norma wyrażona w art. 9 ZwolGrupU powinna być interpretowana ściśle zgodnie z przesłankami w niej wyrażonymi. Nie jest zatem dopuszczalne stosowanie wykładni rozszerzającej przywołanego przepisu. Co więcej, przesłanki te muszą wystąpić łącznie. Brak którejkolwiek z nich wyłącza obowiązek zatrudnienia pracownika.
Ponowne zatrudnienie w tej samej grupie zawodowej
Pojęcie grupy zawodowej nie zostało zdefiniowane w ZwolGrupU. Interpretacja tego pojęcia została natomiast szeroko dokonana przez SN.
W wyroku z 7.8.2002 r.2 SN podkreślił, że zatrudnienie na nowo utworzonym stanowisku pracy, na którym wymagane są szczególne kwalifikacje lub umiejętności, których pracodawca nie wymagał od pracownika zatrudnionego poprzednio na zlikwidowanym stanowisku, nie jest zatrudnieniem w tej samej grupie zawodowej w rozumieniu ZwolGrupU, jeżeli pracownik zatrudniony poprzednio musiałby dopiero zdobyć te kwalifikacje lub umiejętności.
W uzasadnieniu przywołanego orzeczenia SN uznał, że jest to zwrot niedookreślony, którego interpretacja wymaga każdorazowo dostosowania tego ustawowego określenia do konkretnego stanu faktycznego.
„Ta sama grupa zawodowa” może być rozumiana w związku z tym różnie - albo jako zespół pracowników legitymujących się szczególnymi uprawnieniami do wykonywanej pracy (np. kierowca, lekarz), albo jako zespół wykonujący w zakładzie takie same lub podobne rodzajowo czynności (funkcje), a także jako grono pracowników o podobnym wykształceniu i kwalifikacjach potrzebnych do realizacji skonkretyzowanych zadań zakładu pracy. Ocena, czy nastąpiło zatrudnienie w tej samej grupie zawodowej, zależy też od sytuacji konkretnego pracodawcy, rodzaju zadań wykonywanych w zakładzie pracy i wymaganego przygotowania zawodowego pracowników3.
Jednocześnie w wyroku z 19.12.1997 r.4 SN wskazał, że uprawnienie pracownika do ponownego zatrudnienia, z którego został zwolniony z powodu zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn ekonomicznych lub zmian organizacyjnych, powstaje również w razie zamiaru pracodawcy zatrudnienia nowego pracownika w tej samej grupie zawodowej, wykonującej zespół rodzajowo wewnętrznie spójnych czynności zawodowych, a nie tylko na konkretnym stanowisku pracy, wyodrębnionym w strukturze organizacyjnej zakładu pracy. Warunkiem realizacji tego uprawnienia jest zgłoszenie przez pracownika zamiaru powrotu do zakładu pracy w terminie wskazanym w tym przepisie.
W wyroku z 4.12.1998 r.5 SN orzekł, że obowiązek zatrudnienia w tej samej grupie zawodowej nie jest ograniczony do zatrudnienia pracownika na tym samym stanowisku, jakie zajmował poprzednio, ani w tym samym wymiarze czasu pracy. W orzeczeniu tym SN odwołał się do wcześniejszej uchwały z 22.2.1994 r.6, zgodnie z którą zakład pracy nie może odmówić nawiązania stosunku pracy z takim pracownikiem z uwagi na dokonanie oceny jego kwalifikacji i przydatności do pracy, ani też ze względu na zatrudnienie na tym stanowisku innego pracownika.
Podkreślenia wymaga, że nowe warunki zatrudnienia mogą [...]