Monitor Prawa Pracy

nr 4/2011

Kolejna nowela Kodeksu pracy, czyli jak upraszczać, komplikując

Grzegorz Orłowski
Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy, wykładowca Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie, prezes firmy konsultingowej.
Abstrakt

Odbiurokratyzowanie stosunku pracy doczekało się kolejnej odsłony – tym razem za sprawą uchwalonej 5.1.2011 r. ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy1.

To niewątpliwie bardzo pożądany i powszechnie postulowany kierunek zmian w prawie pracy, w którym stopień formalizacji niektórych aspektów zatrudnienia w bardzo wielu przypadkach przekroczył nie tylko granice celowości, ale wręcz zdrowego rozsądku. Stąd też zdecydowanie pozytywnie należy ocenić zwolnienie z obowiązku przeprowadzania badań wstępnych w odniesieniu do osób przyjmowanych do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po ustaniu poprzedniego zatrudnienia (art. 1 pkt 2 noweli). W odróżnieniu od dotychczasowej regulacji art. 229 § 1 zd. 2 KP, która przewidywała zwolnienie pracodawcy z obowiązku kierowania na badania wstępne, wyłącznie w przypadku gdy zatrudniał on pracownika ponownie bezpośrednio po ustaniu poprzedniego stosunku pracy, wskazanie konkretnego, rozsądnego okresu zachowania ważności poprzednich badań to krok w kierunku normalności bez uszczuplenia praw pracowniczych.

[...]