Monitor Prawa Pracy

nr 3/2010

Postępowanie grupowe w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych

Kamila Kuzak
Autorka jest studenką V roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Abstrakt

W Sejmie trwają prace nad ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. W momencie, kiedy te przepisy zostaną uchwalone i wejdą w życie, możliwe będzie wystąpienie z pozwem grupowym także w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych.

W niniejszym opracowaniu autorka poddaje projekt tej ustawy szczegółowej analizie.

Uwagi wstępne

Zgodnie z projektem ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym uprawnienie do złożenia tzw. pozwu zbiorowego ma przysługiwać co najmniej 10 osobom, które mają takie same roszczenia oparte na jednakowej podstawie faktycznej albo prawnej, przy założeniu, że istotne okoliczności faktyczne są wspólne dla wszystkich roszczeń. W tym szczególnym trybie mają być dochodzone sprawy należące do kategorii spraw cywilnych, o których mowa w art. 1 KPC. Oznacza to tym samym, że możliwe będzie wystąpienie z pozwem grupowym także w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Specyfika tych spraw skłoniła ustawodawcę do stworzenia na gruncie KPC odrębnego postępowania, jednakże przepisy, które je regulują, nie będą mieć zastosowania, w przypadku gdy zostanie złożony pozew zbiorowy przez grupę ubezpieczonych. Całkowite wyłączenie stosowania przepisów o postępowaniu odrębnym w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych wydaje się być zbyt dalekim posunięciem.

Nowe rozwiązania

Na gruncie przepisów KPC ubezpieczony odwołuje się do organu rentowego, który wydał zaskarżoną decyzję lub zaniechał wydania decyzji, a ów organ ma możliwość skorygowania błędu i tym samym uniknięcia procesu. Gdy zostanie złożony pozew grupowy, organ nie [...]