Monitor Prawa Pracy

nr 1/2010

Prawne możliwości dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika – praktyczny przewodnik

Anna Śmigaj
Autorka jest radcą prawnym w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp.k. we Wrocławiu.
Abstrakt

W niniejszym opracowaniu autorka szczegółowo omawia potrącenia oraz inne sposoby zmniejszania wynagradzania pracowników, które zostały uregulowane w Kodeksie Pracy.

Uwagi ogólne

Kwestię potrącenia oraz innych sposobów zmniejszania wynagradzania pracowników reguluje KP. Zgodnie z ogólną zasadą pomniejszenie przez pracodawcę wynagrodzenia pracownika (potrącanie i odliczanie) jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych ustawowo, w szczególności w art. 87 KP i nast. Zgodnie z orzeczeniem SN z 11.6.1980 r.1, zakład pracy może potrącać bez zgody pracownika tylko ściśle określone należności wymienione wyczerpująco w art. 87 § 1 KP i nast.

Poniżej zostaną kolejno omówione przypadki dotyczące dokonywania potrąceń oraz odliczeń z wynagrodzenia pracownika, a mianowicie:

– potrącanie (odliczenie) należności wypłaconych pracownikowi przez pracodawcę i podlegających zwrotowi (tj. potrącanie wypłaconego pracownikowi wynagrodzenia oraz zaliczek),

– potrącanie innych należności (potrącanie należności stwierdzonych tytułem wykonawczym oraz należności z tytułu kar porządkowych),

– potrącenie za zgodą pracownika.

Potrącenie (odliczenie) należności wypłaconych pracownikowi przez pracodawcę i podlegających zwrotowi

Niekiedy pracodawca wypłaca pracownikowi świadczenia związane ze stosunkiem pracy, które następnie podlegają zwrotowi na rzecz pracodawcy. Pracodawca ma prawo potrącić tego rodzaju należności z wynagrodzenia pracownika wyłącznie w przypadkach określonych prawem.

Poniżej zostaną omówione następujące sytuacje:

– możliwość potrącenia (odliczenia) wynagrodzenia za okres nieobecności,

– możliwość potrącenia nadpłaconego wynagrodzenia,

– możliwość zmniejszenia wynagrodzenia za pracę wadliwie wykonaną,

– możliwość potrącenia wypłaconych zaliczek na wydatki.

1. Odliczanie wynagrodzenia za okres nieobecności

Z wynagrodzenia za pracę odlicza się w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (art. 87 § 7 KP). Istota „odliczenia” polega na możliwości zmniejszenia przez zakład pracy kwoty wynagrodzenia pracownika podlegającej wypłaceniu w danym miesiącu o wynagrodzenie wypłacone mu w poprzednim terminie płatności za czas nieobecności w pracy, za który wynagrodzenie mu nie przysługuje2.

Odliczenia są dopuszczalne tylko w odniesieniu do wynagrodzenia bezpodstawnie wypłaconego za okres nieobecności w pracy. Pracodawca może je odliczyć tylko w najbliższym terminie wypłaty przypadającym bezpośrednio po tej bezzasadnej wypłacie3.

Pracodawca może dokonać takiego odliczenia bez zgody pracownika4. Jeżeli jednak minie najbliższy termin płatności, to nienależnie wypłacone wynagrodzenie może być potrącone jedynie za zgodą pracownika. W sytuacji gdy pracownik odmawia jej wyrażenia, pracodawca może dochodzić zwrotu tego wynagrodzenia na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. W szczególności mają tu zastosowanie art. 405, 409 i 410 KC w zw. z art. 300 KP, z których wynika, że ten kto uzyskał nienależne świadczenie, jest obowiązany do jego zwrotu.

Zdaniem SN pracownik otrzymujący wynagrodzenie z góry powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu (odliczenia) wynagrodzenia w razie niewykonywania pracy w okresie, za który mu je wypłacono5. Sprawa, w której wydano cytowany wyrok, dotyczyła pracowników wynagradzanych z góry, którzy otrzymali wynagrodzenie, a następnie przystąpili do strajku. W związku z tym, że wynagrodzenie za okres strajku nie przysługuje, wypłacone wynagrodzenie stanowiło nienależne świadczenie. W takim przypadku możliwe jest dokonanie odliczenia wynagrodzenia w terminie następnej wypłaty. Jeśli pracodawca nie skorzysta z uprawnienia do odliczenia, może co najwyżej [...]