Monitor Prawa Pracy

nr 10/2009

Przechowywanie dokumentacji dotyczącej zatrudnienia telepracownika

Ewa Suknarowska-Drzewiecka
Specjalistka w zakresie prawa pracy. Autorka licznych publikacji. Wykładowca na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik Instytutu Nauk Prawnych PAN.
Abstrakt

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10.7.2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika weszło w życie 5.8.2009 r.1. Dostosowano w nim zasady prowadzenia dokumentacji w sprawach pracowniczych do niektórych z ostatnich zmian w prawie pracy. Autorka omawia zmiany, które wprowadza to rozporządzenie, w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej.

Uwagi wstępne

Zmiany wprowadzone ww. rozporządzeniem dotyczą regulacji § 6 ust. 2 pkt 2 wskazującego przykładowe dokumenty, które należy przechowywać w części B akt osobowych pracownika. Ponadto nowe brzmienie otrzymał wzór kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie2.

Wprowadzone zmiany

Po pierwsze, w § 6 ust. 2 pkt 2 dodano lit. aa, zgodnie z którą pracodawca powinien w części B przechowywać dokumenty dotyczące wykonywania pracy w formie telepracy. Z wprowadzeniem, wykonywaniem i zaprzestaniem telepracy wiążą się następujące dokumenty: porozumienie zawierane między pracodawcą a zakładową (międzyzakładową) organizacją związkową, regulamin wprowadzenia telepracy, umowa o pracę z telepracownikiem (umowa o telepracę), obowiązkowa informacja o warunkach zatrudnienia telepracownika i jej zmiany, porozumienie pracodawcy i pracownika o przejściu na telepracę w trakcie zatrudnienia, wniosek o zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy, umowa o [...]