Abstrakt
W niniejszym opracowaniu autorka omawia zmiany regulacji świadczeń rodzinnych, które wchodzą w życie od 1.9.2006 r. Są one związane z zakończeniem 31.8.2006 r. określonego w ustawie okresu przejściowego, jak również z nadejściem pierwszego okresu weryfikacji kwot ustawowych.
Uwagi wstępne
Obowiązujący obecnie system świadczeń rodzinnych został wprowadzony ustawą z 18.11.2003 r.1. Ustawodawca nie miał precyzyjnej koncepcji świadczeń rodzinnych, na co wskazują liczne zmiany ustawy (dokonywane już przed jej wejściem w życie). Było to spowodowane m.in. uchwalaniem nowych aktów z zakresu prawa socjalnego2, a także utratą mocy obowiązującej niezgodnych z Konstytucją RP przepisów ustawy. Ostatnim poprawkom ustawy towarzyszyły burzliwe debaty polityczne, których efektem było podwyższenie dodatku porodowego do zasiłku rodzinnego do wysokości 1000 zł oraz wprowadzenie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka - tzw. becikowego - również w kwocie 1000 zł.
Zasady okresowej weryfikacji świadczeń rodzinnych
Analizowana ustawa zawiera odrębny rozdział poświęcony zasadom weryfikacji świadczeń rodzinnych. Celem takich zapisów jest możliwość dostosowania progów dochodowych i wysokości świadczeń do zmian społeczno-ekonomicznych. Zgodnie z art. 18 wysokość dochodu uprawniającego do otrzymania świadczeń rodzinnych oraz wysokość tych świadczeń podlegają weryfikacji co trzy lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Pierwsza weryfikacja progu dochodowego została przeprowadzona 1.9.2006 r. W procedurze weryfikacji uczestniczy kilka podmiotów. W pierwszej kolejności Instytut Pracy i Spraw Socjalnych bada i przedstawia próg wsparcia dochodowego rodzin. Następnie wyniki badań progu wsparcia wraz z propozycjami kwot progów dochodowych i wysokości świadczeń rodzinnych Rada Ministrów przedstawia do 15 maja Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno--Gospodarczych. Ponadto komisja otrzymuje informację o realizacji świadczeń rodzinnych za okres od poprzedniej weryfikacji oraz informacje o sytuacji dochodowej rodzin posiadających dzieci na utrzymaniu. Po zebraniu wszystkich danych komisja do 15 czerwca ustala kryterium dochodowe uprawniającego do świadczeń rodzinnych oraz ich wysokość. Jeżeli Komisja Trójstronna [...]