Monitor Prawa Pracy

nr 9/2006

Pracownicze kwestionariusze osobowe po zmianach

Andrzej Drozd
Adiunkt w Instytucie Prawa Cywilnego Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych publikacji.
Abstrakt

W opracowaniu autor omawia nowe wzory kwestionariuszy osobowych. Szczegółowej analizie poddano również pojawiające się w praktyce zagadnienia związane z pracowniczymi kwestionariuszami osobowymi. Przeanalizowano m.in. takie kwestie, jak: żądanie życiorysu, listu motywacyjnego, fotografii, a także aktualne obecnie zagadnienie legalności stosowania elektronicznych kwestionariuszy osobowych.

Uwagi wprowadzające

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28.5.1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (dalej jako: rozporządzenie w sprawie akt osobowych)1 przewidywało pierwotnie jeden wzór kwestionariusza osobowego. Dnia 28.7.2006 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22.6.2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie akt osobowych (dalej jako: rozporządzenie zmieniające)2. Celem nowelizacji było przede wszystkim dostosowanie tego aktu wykonawczego do art. 221 KP, a także do art. 36 ust. 6 ustawy z 20.4.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy3. Po zmianach rozporządzenie w sprawie akt osobowych zawiera dwa wzory kwestionariuszy osobowych. Pierwszy, zamieszczony w załączniku Nr 1, jest przeznaczony dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (kandydata na pracownika). Natomiast drugi - załącznik Nr 1a, jest kwestionariuszem dla pracownika. W niniejszym opracowaniu są one określane zbiorczo mianem pracowniczych kwestionariuszy osobowych.

Wzory pracowniczych kwestionariuszy osobowych stosowane są w związku z zatrudnieniem w ramach stosunku pracy. W odniesieniu do innych stosunków zatrudnienia, przede wszystkim administracyjnych (służbowych) stosuje się inne wzory kwestionariuszy osobowych, które zasadniczo mają charakter wiążący4.

Powyższe nie wyklucza jednak stosowania w praktyce wzorów pracowniczych kwestionariuszy osobowych zwłaszcza do cywilnoprawnych stosunków zatrudnienia. Dlatego mogą być one wykorzystane np. w razie zatrudnienia na podstawie umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o[...]