Monitor Prawa Pracy

nr 3/2006

Zatrudnianie kierowców - czas pracy

Magdalena Rycak
Wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu prawa pracy oraz ochrony danych osobowych, a także komentarza do ustawy o czasie pracy kierowców.
Abstrakt

W niniejszym opracowaniu autorka przedstawia prawne aspekty organizacji czasu pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy. Główny akcent położony został przy tym na problemy, z którymi najczęściej stykają się osoby planujące i rozliczające czas pracy kierowców, takie jak podróże służbowe i dyżury kierowców, przekraczanie przejść granicznych czy też łączenie równoważnego czasu pracy z przerywanym.

Uwagi ogólne

Od 1.5.2004 r. czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy regulują przepisy ustawy z 16.4.2004 r. o czasie pracy kierowców1. Ustawa ta została uchwalona w związku z koniecznością implementowania dyrektywy Nr 2002/15/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.3.2002 r. w sprawie organizacji czasu pracy osób wykonujących czynności w trasie w zakresie transportu drogowego2 i równoczesnego wyłączenia z przepisów CzPrKierowcówU postanowień wynikających z rozporządzenia Nr 3820/85/EWG z 20.12.1985 r. w sprawie ujednolicenia niektórych ustaw socjalnych odnoszących się do transportu drogowego3.

Omawiana ustawa obejmuje swoimi regulacjami kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy. Kierowców-pracowników wykonujących przewozy drogowe pojazdami niewyjętymi spod obowiązywania przepisów rozporządzenia, na podstawie art. 4 lub 13 rozporządzenia obowiązują zarówno przepisy CzPrKierowcówU, jak i tego rozporządzenia.

Podróże służbowe kierowców

Przepis art. 2 CzPrKierowcówU wprowadza legalne definicje pojęć, którymi posługuje się ustawodawca. Definicja stanowiska pracy pomaga ustalić kiedy mamy do czynienia z podróżą służbową, a kiedy z normalnym wykonywaniem obowiązków, za które nie należą się pracownikowi diety i inne świadczenia przysługujące z tytułu odbywania podróży służbowych. Stanowisko pracy kierowcy (a więc jego miejsce pracy) zostało zdefiniowane jako:

a) siedziba pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały,

b) pojazd, który kierowca prowadzi,

c) każde inne miejsce, w którym kierowca wykonuje czynności związane z wykonywanymi przewozami drogowymi.

Wyjaśnia to wiele wątpliwości związanych z problemem, czy codzienne wykonywanie obowiązków polegających na stałym pokonywaniu przestrzeni należy zakwalifikować jako[...]