Abstrakt
W związku z koniecznością dostosowania przepisów Kodeksu pracy do wymogów unijnych, a konkretnie do dyrektywy Rady 91/533/EWG z 14.10.1991 r. w sprawie obowiązku pracodawcy, dotyczącego informowania pracowników o warunkach stosowanych do umowy lub stosunku pracy1, zostały wprowadzone zmiany dotyczące zasad informowania pracowników o warunkach zatrudnienia.
Porównanie aktualnej treści przepisu z regulacją sprzed nowelizacji2 uwypukla cztery kluczowe elementy. Wymienić tu należy: indywidualizację obowiązku informacyjnego, poszerzenie zakresu przedmiotowego tego obowiązku o informację o układzie zbiorowym pracy, dopuszczalność przekazania informacji przez odwołanie do przepisów prawa pracy oraz obowiązek aktualizacji powyższej informacji - kwestie te w niniejszym opracowaniu autor poddaje szczegółowej analizie.
Uwagi wstępne
Ustawą z 23.6.2006 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej3 dokonano nowelizacji art. 29 KP, który reguluje zakres obowiązku informowania pracowników o warunkach zatrudnienia. Zgodnie z nowym § 3 tego artykułu pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:
1) obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, 2) częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę, 3) wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego, 4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę, 5) układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy - dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy, a także usprawiedliwiania nieobecności w pracy. |
Zgodnie z treścią art. 29 § 31 KP poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1-4, może nastąpić na piśmie przez wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy. Z kolei z treści § 32 powyższego artykułu wynika, że pracodawca zobowiązany jest do informowania pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia wymienionych w § 3 pkt 1-4 oraz o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy, a także o jego zmianie. Pracodawca powinien to uczynić niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian. W przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu - nie później niż [...]