Monitor Prawa Pracy

nr 10/2006

Zaangażowanie pracowników w spółdzielni europejskiej

Ewa Skibińska
Autorka jest ekspertem z zakresu europejskiego prawa gospodarczego.
Abstrakt

Obowiązujące od 18.8.2006 r. przepisy rozporządzenia Rady 1435/2003/WE z 22.7.2003 r. w sprawie statutu spółdzielni europejskiej oraz ustawy z 22.7.2006 r. wprowadzają do polskiego sytemu nową formę umożliwiającą transgraniczną współpracę przede wszystkim pomiędzy spółdzielniami - spółdzielnię europejską1. W zakresie zaangażowania pracowników w spółdzielni europejskiej państwa członkowskie zostały zobowiązane do implementowania przepisów dyrektywy Rady 2003/72/WE z 22.7.2003 r., uzupełniającej statut spółdzielni europejskiej w odniesieniu do zaangażowania pracowników. Niniejszy artykuł zawiera omówienie podstawowych rozwiązań dotyczących zaangażowania pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem zasad standardowych.


Uwagi wstępne

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady 1435/2003/WE z 22.7.2003 r. w sprawie statutu spółdzielni europejskiej (Societas Cooperatio Europeas - SCE)2 od 18.8.2006 r. uprawnione podmioty mają możliwość utworzenia spółdzielni europejskiej. Jest to kolejna forma prowadzenia działalności charakteryzująca się transgranicznością, tzn. prowadzona działalność wykracza poza struktury jednego państwa członkowskiego3. Zgodnie z intencją prawodawcy europejskiego głównym celem SCE jest osiąganie wzajemnych korzyści przez jej członków, co ma polegać na tym, że każdy z nich uzyskuje odpowiadającą jego udziałowi korzyść z działalności.

Spółdzielnia europejska posiada osobowość prawną, a zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia 1435/2003 kapitał subskrybowany jest podzielony na udziały i powinien wynosić co najmniej 30 000 euro. Podstawowym aktem jest statut przygotowany zgodnie z przepisami dotyczącymi zakładania spółdzielni obowiązującymi w państwie członkowskim siedziby statutowej SCE. Ta z kolei powinna znajdować się na terytorium Wspólnoty, w tym samym państwie członkowskim co jej główny zarząd (tożsamość siedziby statutowej i faktycznej).

Każdy członek SCE, jeżeli statut nie stanowi inaczej, odpowiada osobiście tylko do wysokości subskrybowanego kapitału (art. 1 ust. 2 rozporządzenia 1435/2003). Uzyskanie członkostwa (członkowie użytkownicy) w SCE wymaga zgody organu zarządzającego lub organu administrującego. Osoby, którym odmówiono przyjęcia w poczet członków, mogą odwołać się do walnego zgromadzenia, zwołanego po złożeniu wniosku o uzyskanie członkostwa. W zakresie, w jakim zezwala na to prawo państwa członkowskiego siedziby statutowej SCE, statut może przewidywać, że osoby, które nie zamierzają ani wytwarzać lub korzystać z towarów, ani świadczyć lub korzystać z usług SCE, mogą zostać dopuszczone jako członkowie inwestorzy (osoby niebędące użytkownikami). Uzyskanie tego rodzaju członkostwa wymaga zgody walnego zgromadzenia lub też innego organu, któremu kompetencja taka została przyznana przez walne zgromadzenie lub przez statut.

Członków będących osobami prawnymi uważa się za użytkowników ze względu na fakt reprezentowania przez nich swoich własnych członków, pod warunkiem że ci - będący osobami fizycznymi - są użytkownikami. Członkostwo w SCE mogą uzyskiwać zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, chyba że statut stanowi inaczej.

Zgodnie z niniejszym rozporządzeniem organem SCE jest walne zgromadzenie oraz w przypadku przyjęcia w statucie4 systemu dualistycznego: organ nadzorczy i organ zarządzający albo w systemie monistycznym: organ administrujący.

Rozporządzenie 1435/2003 nie zawiera regulacji dotyczących zaangażowania pracowników. Problematyka ta została uregulowana przepisami dyrektywy Rady 2003/72/WE z 22.7.2003 r., uzupełniającej statut spółdzielni europejskiej w odniesieniu do zaangażowania pracowników5. Zaangażowanie pracowników stanowi [...]