Abstrakt
W dniu 6.12.2005 r. odbyło się już kolejne seminarium zorganizowane przez „Monitor Prawa Pracy” we współpracy z Okręgową Izba Radców Prawnych w Warszawie. Tym razem temat spotkania brzmiał: „Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - wady i zalety”.
Prelekcje wygłosili:
Agnieszka Bulik - członek zarządu agencji pracy tymczasowej Randstad sp. z o.o., członek zarządu Związku Agencji Pracy Tymczasowej.
Dr Arkadiusz Sobczyk - adiunkt w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Radca prawny, prowadzi w Krakowie kancelarię prawną A. Sobczyk i Współpracownicy.
Ustawa z 9.7.2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 ze zm., dalej jako: PracTymU) stwarza podstawy prawne do zatrudniania pracowników tymczasowych przez agencje pracy tymczasowej i określa zasady kierowania tych pracowników do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika. Dwa lata obowiązywania PracTymU pozwalają na dokonywanie pierwszych ocen.
Okazuje się, że ustawa wzbudza liczne kontrowersje. Nietypowy, bo trójstronny charakter zatrudnienia wywołuje wiele praktycznych wątpliwości. Celem seminarium było zasygnalizowanie kilku najistotniejszych zagadnień problemowych pojawiających się na tle tej regulacji. Poniżej obszerna relacja ze spotkania.