Monitor Prawa Pracy

nr 9/2005

Szkolenia a czas pracy

Piotr Wojciechowski
Autor jest wicedyrektorem Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy.
Abstrakt

Niniejsze opracowanie stanowi polemikę do artykułu dr. A. Sobczyka opublikowanego w Nr 7/2005 „Monitora Prawa Pracy”, w którym autor postawił tezę, iż podstawowym kryterium zaliczania lub niezaliczania do czasu pracy okresu szkolenia jest polecenie służbowe.

Szkolenia w czasie pracy

Relacje pomiędzy szkoleniami a czasem pracy należy uznać za złożone i niespójne. Z jednej strony mamy definicję czasu pracy z art. 128 KP, zgodnie z którą czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie lub w innym wyznaczonym miejscu, a z drugiej - cel szkolenia, którym jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Zestawienie ze sobą tych dwóch form aktywności powoduje, że przejście do konkluzji, zgodnie z którą czas szkoleń nie może zostać wliczony do czasu pracy, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, nie będzie trudnym zadaniem. Takim przepisem szczególnym jest przykładowo art. 2373 § 3 KP, zgodnie z którym szkolenie bhp odbywa się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Wszystkie szkolenia z tego zakresu, bez względu na to, czy odbywają się w czasie godzin pracy, czy też poza nimi, wliczane są w całości na mocy cytowanego wyżej przepisu do czasu pracy.

Nie ma natomiast prawnej pewności co do wliczania szkoleń innych niż bhp do czasu pracy, zważywszy na brak szczegółowych regulacji w tym zakresie. Obserwowana u pracodawców w [...]