Monitor Prawa Pracy

nr 8/2005

Wykonywanie obowiązków informacyjnych pracodawcy w formie elektronicznej

Andrzej Drozd
Adiunkt w Instytucie Prawa Cywilnego Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych publikacji.
Abstrakt

Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków w zakresie zbierania i udzielania informacji. Wynikają one nie tylko z przepisów prawa pracy, lecz także z przepisów innych gałęzi systemu prawa. Związane są ze stosunkiem pracy oraz ze stosunkami prawnymi o charakterze publicznoprawnym, w których pracodawca występuje w roli płatnika. Jednocześnie w praktyce wzrasta znaczenie elektronicznego przetwarzania informacji w związku z zatrudnieniem, a stosowanie komputerowych programów kadrowo-płacowych stało się obecnie powszechne.

W niniejszym opracowaniu Autor podejmuje próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy obowiązki informacyjne pracodawcy mogą bądź muszą być spełniane w drodze elektronicznego przetwarzania informacji.

Typy obowiązków informacyjnych pracodawcy

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę wiele obowiązków informacyjnych. Jednakże jego postanowienia nie określają wyraźnie, czy pracodawca może spełniać ciążące na nim obowiązki informacyjne w formie elektronicznej. Jednocześnie zakres tych obowiązków ulega stałemu poszerzeniu1.

Poniżej przedstawiona zostanie typologia obowiązków informacyjnych pracodawcy ustanowionych w Kodeksie pracy. Kolejnym krokiem będzie rozważenie, czy można spełniać je elektronicznie.

Na pracodawcy ciążą następujące obowiązki informacyjne:

a) Względem pracownika w zakresie dokonywanych czynności prawnych - są to m.in.: obowiązek wskazania w treści umowy o pracę stron umowy, rodzaju umowy, daty jej zawarcia, rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania, wynagrodzenia odpowiadającego rodzajowi pracy (ze wskazaniem jego składników); wymiaru czasu pracy i terminu jej rozpoczęcia (art. 29 § 1 KP); obowiązek wskazania w treści umowy o pracę z pracownikiem skierowanym do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE na okres przekraczający jeden miesiąc czasu wykonywania pracy za granicą i waluty, w której będzie wypłacane wynagrodzenie (art. 291 § 1 KP); obowiązek podania w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy oraz pouczenia o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do Sądu Pracy (art. 30 § 4 i 5 KP).

b) Inne względem pracownika - są to m.in.: obowiązek poinformowania na piśmie pracowników w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jeżeli u dotychczasowego i nowego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, o przewidywanym terminie przejścia, jego przyczynach prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych [...]