Monitor Prawa Pracy

nr 6/2005

Partycypacja pracowników w spółce europejskiej z siedzibą w Polsce- informowanie, konsultowanie oraz uczestnictwo w organach spółki

Katarzyna Niedzielska
Praconik naukowy Katedry Polskiego Prawa Publicznego, Prawa Europejskiego oraz Gospodarczego Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Abstrakt

Przedmiotem niniejszego opracowania jest przedstawienie możliwości partycypacji pracowników w europejskiej spółce akcyjnej z siedzibą w Polsce1. Zalicza się do nich współdziałanie w formie informowania, konsultacji oraz współdecydowanie w sprawach spółki poprzez delegowanie spośród pracowników osób do pełnienia funkcji członków organów spółki. Artykuł ten stanowi kontynuację rozważań poświęconych kwestii partycypacji pracowników w SE, gdzie została omówiona procedura negocjacji w sprawie uczestnictwa pracowników w spółce2. Końcowym efektem negocjacji jest pisemne porozumienie, które określa sposób i zasady uczestnictwa pracowników w societas europaea.

Wprowadzenie

Tytułem przypomnienia wynik negocjacji między stronami musi zawierać pewne konieczne elementy. Szczegółowo są one wymienione w art. 82 ust. 1 SpEuropU i wynikają z nich trzy formy współdziałania pracowników w funkcjonowaniu SE. Jest to informowanie, konsultowanie oraz uczestnictwo pracowników w organach spółki. W takiej kolejności zostaną te sposoby partycypacji omówione.

Informowanie

Współdziałanie w formie informowania jest zagwarantowane w każdej funkcjonującej SE3. Pod pojęciem tym należy rozumieć informowanie organu reprezentującego pracowników lub przedstawicieli pracowników przez właściwy organ SE o sprawach, które dotyczą samej spółki, jednej z jej spółek-córek, jak również zakładów znajdujących się w innym państwie członkowskim. Sposób i treść informowania muszą umożliwić pracownikom wnikliwą ocenę konsekwencji danych decyzji oraz w miarę potrzeb przygotowanie konsultacji z właściwym organem SE4. Informowanie stanowi zatem bierną formę uczestnictwa pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwem, ponieważ nie są oni uprawnieni do skutecznego przeciwstawiania się podejmowanym przez kierownictwo decyzjom5.

Poza przekazywaniem wiedzy do współdziałania w formie informowania zalicza się również dostęp do informacji poprzez regularne otrzymywanie sprawozdań dotyczących funkcjonowania SE oraz perspektyw jej rozwoju. W wyniku negocjacji może dojść do porozumienia, zgodnie z którym właściwy organ SE udostępnia porządek dzienny wszystkich posiedzeń organu administrującego, względnie organu zarządzającego i organu nadzorczego, a także kopie wszystkich dokumentów przedłożonych walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy. Zgodnie z art. 96 SpEuropU organ przedstawicielski jest uprawniony do uzyskiwania informacji i prowadzenia konsultacji dotyczących spółki lub którejkolwiek z jej spółek zależnych albo zakładów, w tym mających siedzibę w innym państwie członkowskim niż siedziba statutowa SE, jak również w sprawach wykraczających poza uprawnienia organów spółek podejmujących decyzje w danych państwach członkowskich.

Informowanie powinno w szczególności dotyczyć struktury SE, jej sytuacji gospodarczej i finansowej, przewidywanego rozwoju działalności, produkcji czy sprzedaży, inwestycji. Ponadto organ reprezentujący pracowników może otrzymywać informacje dotyczące liczby zatrudnionych, zasadniczych zmian organizacyjnych, wprowadzenia nowych metod pracy [...]