Abstrakt
W dniu 5.2.2005 r. wejdą w życie przepisy ustawy z 2.7.2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw1. Ustawa ta wprowadza nowe rozwiązania w szeroko rozumianym procesie cywilnym. Znakomita większość zmian dotyczy postępowania zabezpieczającego (wyodrębnionego w oddzielną część drugą) oraz postępowania egzekucyjnego (nowa część trzecia). Zmiany w części pierwszej - Postępowanie rozpoznawcze także jednak są znaczące.
W niniejszym zestawieniu nacisk położony zostanie na te zmiany w postępowaniu rozpoznawczym, które dotyczą jednego z postępowań odrębnych - Postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych2. Nie sposób jednak przytaczać tych zmian w zupełnym oderwaniu od innych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, które dotyczą procedury cywilnej jako całości. Prezentowane zestawienie składa się zatem z dwóch części. Pierwsza obejmuje zmiany w PSZPPUS, a w drugiej prezentowane są te zmiany w całym postępowaniu rozpoznawczym, które Autorowi niniejszego zestawienia wydają się najistotniejsze z punktu widzenia procesu w sprawach pracowniczych.
Postępowanie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Zgodnie z uzasadnieniem do ZmKPCU04 zmiany wprowadzone do Kodeksu postępowania cywilnego mają wyłączyć możliwość orzekania przez sąd o roszczeniach stron z urzędu oraz wyeliminować te unormowania, które odwołują się do zasady prawdy obiektywnej (materialnej)3. Nowe rozwiązania kładą także nacisk na kontradyktoryjność procesu, eliminując te z dotychczasowych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, które stanowiły odstępstwo od tej zasady. W dalszym ciągu jednak mimo wprowadzenia większych wymagań w zakresie apelacji i kasacji postępowanie to pozostaje mniej sformalizowane niż inne postępowania[...]