Abstrakt
Na zagadnienie partycypacji pracowniczej składają się regulacje o zasięgu krajowym oraz te, które wykraczają poza jedno państwo członkowskie UE. Do tej pierwszej grupy zaliczamy dyrektywę ramową Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE Nr 2002/14 z 11.3.2002 r. dotyczącą informacji i konsultacji pracowników we Wspólnocie Europejskiej. Obecnie w Sejmie trwają prace nad ustawą implementującą założenia ww. dyrektywy do polskiego prawa pracy.
W niniejszym opracowaniu Autor przedstawi swoje refleksje związane z przygotowywanym projektem1.
Uwagi wprowadzające
Dyrektywa Nr 2002/14 dotycząca informacji i konsultacji pracowników we Wspólnocie Europejskiej stanowi efekt długotrwałego rozwoju europejskiego zbiorowego prawa pracy. Problemy wspólnotowej regulacji partycypacji pracowniczej nawarstwiają się bowiem od wielu lat.
W pierwszym etapie mieliśmy do czynienia z serią rozwiązań fragmentarycznych, dotyczących określonych zagadnień z dziedziny stosunków między pracodawcą a pracownikami. Te cząstkowe rozstrzygnięcia odnosiły się m.in. do roli przedstawicieli pracowników w procedurach zwolnień grupowych, transferu przedsiębiorstwa lub jego części na innego pracodawcę, stosowania środków służących poprawie bezpieczeństwa i ochronie zdrowia pracowników oraz nietypowych form zatrudniania. Polskie prawo pracy było stopniowo uzgadniane z dyrektywami odnoszącymi się do problemu partycypacji, co znajdowało wyraz w kolejnych nowelizacjach Kodeksu [...]