Abstrakt
Dnia 5.2.2005 r. wejdzie w życie ustawa z 2.7.2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw1. Co oznaczają te zmiany dla spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Czy osoby niezdolne do pracy, te, które utraciły żywiciela lub odmówiono im prawa do emerytury, a także te, wobec których pracodawca naruszył obowiązujące przepisy prawa, zostaną w wyniku tych zmian pozbawione pewnych priorytetów procesowych gwarantowanych im przez dotychczasowe zasady postępowania?
W niniejszym opracowaniu Autorka przedstawia swój pogląd na powyższe kwestie.
Uwagi wstępne
Szczególny charakter spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych jako spraw socjalnych w szerokim znaczeniu tego słowa powodował i powoduje potrzebę nieco odmiennych od ogólnie obowiązujących zasad postępowania w razie zaistnienia sporu sądowego. Odnosi się to szczególnie do tych pracowników czy ubezpieczonych, którzy nie są reprezentowani przez adwokata lub radcę prawnego.
Prawo pracy i prawo ubezpieczeń społecznych to dziedziny kształtujące określone prawa i obowiązki pracodawców i pracowników oraz ubezpieczonych i organów rentowych. Roszczeń przed organami rentowymi dochodzą na ogół ludzie chorzy, niezdolni do pracy, pozbawieni źródła utrzymania z powodu utraty żywiciela. Przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych ze względu na ich charakter powinny być stabilne i czytelne. Niestety, nie odpowiadają żadnemu z tych warunków. To powoduje, że ubezpieczeni są zagubieni w gąszczu tych przepisów, a w toku postępowania sądowego ich przeciwnikiem procesowym jest profesjonalista, prawnik reprezentujący organ rentowy. Pouczenia zawarte w wydawanych przez ZUS decyzjach są równie długie co nieprecyzyjne i stwarzają ich adresatom trudności w zrozumieniu warunków, na jakich mogą otrzymywać określone świadczenia. Powoduje to nierzadko pobieranie [...]