Monitor Prawa Pracy

nr 2/2005

Kiedy trzy przestają być trzema

Stefan Giziński
Autor prowadzi Kancelarię Radcy Prawnego - Stefan Giziński Radca Prawny.
Abstrakt

Uwagi wprowadzające

Pracownik może odwołać się do Sądu Pracy od dokonanego przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę. Stosownie do żądania zgłoszonego przy zatrudnieniu na czas nieokreślony sąd ten może orzec o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę uległa już rozwiązaniu, o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu (art. 45 § 1 KP).

Jeżeli uwzględnienie żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy jest niemożliwe względnie niecelowe, wówczas sąd może poprzestać na orzeczeniu o odszkodowaniu (art. 45 § 2 KP). Zasady tej zgodnie z art. 45 § 3 KP nie stosuje się do pracowników, o których mowa w art. 39 KP (pracownicy w wieku przedemerytalnym) i art. 177 KP (pracownice w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego i pracownicy-ojcowie wychowujący dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego), a także w przepisach szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę (np. działacze związkowi), chyba że uwzględnienie żądania przywrócenia do pracy jest niemożliwe z przyczyn określonych w art. 411 KP (upadłość względnie likwidacja pracodawcy) - w takim bowiem przypadku Sąd Pracy władny jest orzec jedynie o odszkodowaniu.

Wynagrodzenie po przywróceniu do pracy

Stwierdzona przez sąd bezzasadność lub niezgodność z prawem dokonanego wypowiedzenia umowy o pracę upoważniają do przyznania zatrudnionemu na czas [...]