Abstrakt
W niniejszym opracowaniu autorka dokonuje analizy skutków, jakie postępowania upadłościowe i naprawcze wywierają w prawie pracy. W szczególności przedstawione zostaną kwestie związane z ich zróżnicowaniem w zależności od sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego.
Uwagi ogólne
Ustawa z 28.2.2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej jako: PrUpadNapr)1 znacznie się różni od prawa upadłościowego z 1934 r. Jedna z głównych zmian polega na wprowadzeniu 2 sposobów prowadzenia postępowania upadłościowego. Sąd, orzekając o ogłoszeniu upadłości, określa jednocześnie, czy jest to upadłość obejmująca likwidację majątku upadłego, czy też upadłość z możliwością zawarcia układu. Celem pierwszego postępowania jest likwidacja przedsiębiorcy w związku z likwidacją jego majątku i podział funduszów masy upadłości między wierzycieli, natomiast drugie ukierunkowane jest na zaspokojenie wierzycieli w granicach zawartego i zatwierdzonego układu oraz utrzymanie przedsiębiorstwa, a w konsekwencji - utrzymanie zatrudnienia2. Zmiana ta powoduje również zróżnicowanie skutków ogłoszenia upadłości w zależności od orzeczonego sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego. Nowa ustawa reguluje także postępowanie naprawcze.
Pojęcie upadłości pracodawcy
Zgodnie z art. 52 PrUpadNapr data wydania postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości jest datą upadłości. w postanowieniu tym sąd orzeka [...]