Monitor Prawa Pracy

nr 7/2004

Kontrakt menedżerski - część II

Waldemar Gujski
Autor jest adwokatem zajmującym się problematyką zatrudniania kadry menedżerskiej. Współautor komentarza do KP.
Abstrakt

WYNAGRODZENIE ZARZĄDCY

Spółka przede wszystkim zobowiązana jest do świadczenia pieniężnego na rzecz zarządcy. Wysokość wynagrodzenia może być określona w sposób osta­teczny już w chwili zawierania umowy poprzez wskazanie konkretnej kwo­ty (może to być równowartość w złotych polskich określonej kwoty w walucie obcej) płatnej rocznie czy też miesięcznie, lecz również poprzez określenie parametrów, przy użyciu których wysokość ta ma zostać określona. Przykła­dem może być ustalenie wynagrodzenia menedżera jako określonego udziału w zysku przedsiębiorstwa czy też wskazanie stosunku, w jakim wynagro­dzenie ma pozostawać do osiąganych wyników.

Ustalenie wynagrodzenia menedżera pozostawione jest całkowitej swobo­dzie kontraktowej stron. Wynika z zasady swobody umów. Tak więc stro­ny mogą dowolnie ustalić system i sposób wynagradzania menedżera, termi­ny, czas i miejsce wypłaty świadczeń, metodykę ich liczenia związaną z efek­tami, określenie składników, kwestię wglądu w dokumentację, na podstawie której jest obliczane i wypłacane wynagrodzenie, określenie ewentualnego odszkodowania za zwłokę w jego wypłacie lub nieuzasadnione uszczuplenie, ustalenie przypadków, kiedy i o ile może ulec zmniejszeniu (np. w formie kary umownej), określenie dopuszczalności i wysokości potrąceń oraz sposobu mediacji przy zaistnieniu sporu w tym zakresie, rozstrzygnięcie kwestii, czy wypłata następuje do rąk zarządcy lub jego pełnomocnika, czy przelewem na konto.

Bogactwo sytuacji, które można w tym zakresie przewidzieć i uwzględnić w kontrakcie, jest ogromne. Praktyka gospodarcza wykreowała w tej mierze pewne schematy.

Wynagrodzenie najczęściej składa się z 2 członów. Pierwszy (stały), niezależny od wyników spółki, drugi (zmienny) - przeciwnie - zależny od nich wprost i bezpośrednio.

§ 11

Wariant I1

[...]