Monitor Prawa Pracy

nr 3/2004

Normatywne gwarancje stabilizacji zatrudnienia działaczy związkowych

Krzysztof Wojciech Baran
Profesor w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.
Abstrakt

Ocena szczególnej ochrony działaczy związkowych budzi duże kontrowersje. Problematyka ta została uregulowana w niedawno znowelizowanym art. 32 ustawy z 23.5.1991 r. o związkach zawodowych (dalej jako: ZwZawU)1. Zgodnie z nim pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy, a także nie może zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść tego pracownika. Tak daleko posunięta ochrona z jednej strony zabezpiecza związkowców przed szykanami pracodawców, ale z drugiej budzi obawę przed ich bezkarnością, gdyż bywa, że sposobem na uniknięcie zwolnienia jest założenie organizacji związkowej.

W niniejszym opracowaniu autor przedstawił dokładną analizę tego przepisu, opierając ją również na orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Uwagi wstępne

Art. 32 ZwZawU wprowadza nowe mechanizmy gwarancji zatrudnienia działaczy związkowych. Stanowi on w płaszczyźnie ustawodawstwa krajowego realizację dyrektywy sformułowanej w art. 1 konwencji MOP Nr 1352, zgodnie z którym działacze związkowi powinni korzystać ze skutecznej ochrony przeciwko wszelkim aktom krzywdzącym, włącznie ze zwolnieniem, podjętym ze względu na ich przynależność związkową lub uczestnictwo w działalności związkowej, pod warunkiem że działają zgodnie z prawem, układami zbiorowymi bądź innymi porozumieniami. Swoje rozważania na ten temat rozpocznę od aspektów podmiotowych, tj. tego, kto konkretnie podlega ochronie3.

Aspekt podmiotowy

Na podstawie art. 32 ZwZawU gwarancjami ochrony trwałości stosunku pracy objęci zostali działacze związkowi mający status pracownika (por. ust. 1, 3, 4, 6, 7, 9, 10 pkt 2). W tym kontekście powstaje problem, czy ochrona z tego przepisu dotyczy związkowców zatrudnionych na innej podstawie niż stosunek pracy. Wydaje się, iż na tak postawione pytanie należy udzielić twierdzącej odpowiedzi ze względu na postanowienia art. 2 ust. 7 ZwZawU. Przepis ten statuuje dyrektywę, że przepisy komentowanej ustawy stosuje się odpowiednio również do innych osób określonych w ust. 1–6 art. 2 ZwZawU. W tym duchu wypowiedział się też SN w uchwale z 4.2.1993 r., III AZP 38/924, stwierdzając, iż art. 32 ZwZawU ma odpowiednie zastosowanie do policjanta będącego członkiem zarządu NSZZ Policjantów.

1. Krąg osób objętych szczególną ochroną

Na podstawie art. 32 ZwZawU gwarancjami trwałości stosunku pracy zostali objęci:

– imiennie wskazani członkowie zarządu zakładowej organizacji związkowej (ust. 1),

– imiennie wskazani inni pracownicy będący członkami zakładowej organizacji związkowej upoważnieni do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy (ust. 1),

– imiennie wskazani członkowie komitetu założycielskiego (ust. 7),

– pracownicy pełniący z wyboru funkcje związkowe poza zakładową organizacją związkową, korzystający u pracodawcy z urlopu bezpłatnego lub ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy (ust. 9).

Powyższe wyliczenie ma charakter enumeratywny. Oznacza to w praktyce, że gwarancje zatrudnienia przewidziane w art. 32 ZwZawU nie odnoszą się do żadnych innych działaczy związkowych.

Jeżeli chodzi o członków zarządu zakładowej organizacji związkowej, to ochrona trwałości stosunku pracy przysługuje im niezależnie od tego, jaką funkcję pełnią w zarządzie. W świetle judykatury SN5 przysługuje ona nawet wówczas, gdy wybór do zarządu nastąpił z pogwałceniem statutu. W praktyce konieczną przesłanką jest więc powierzenie mandatu.

Na mocy art. 32 ust. 1 pkt 1 ZwZawU gwarancje trwałości stosunku pracy posiadają też działacze związkowi niepiastujący funkcji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej, pod warunkiem że są upoważnieni do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy. Upoważnienie to powinno mieć statutową podstawę, a zatem musi być udzielone przez uprawniony podmiot. W praktyce może to być każdy pracownik, w tym również pełniący funkcję w strukturach wewnątrzzakładowych niższego szczebla niż zakładowe (np. wydziałowych) albo innych organach związku (np. komisji rewizyjnej). De lege lata działacze zasiadający w tej komisji nie mają automatycznej ochrony, jak to miało miejsce w poprzednim stanie prawnym.

W świetle postanowień ust. 7 art. 32 ZwZawU gwarancje trwałości zatrudnienia odnoszą się również do członków komitetu założycielskiego zakładowej organizacji związkowej. Są oni jednak objęci ochroną stosunku pracy tylko wówczas, gdy podjęli działania w celu wywiązania się z obowiązku doprowadzenia do rejestracji organizacji. Pogląd ten znajduje potwierdzenie także w judykaturze SN, który stwierdził w wyroku z 13.2.1997 r., I PKN 4/976, iż członek komitetu założycielskiego traci ochronę przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem bez wypowiedzenia, jeśli w terminie 30 dni od utworzenia związku nie złożono wniosku o rejestrację, a także wtedy, gdy wskutek nieuzupełnienia braków formalnych został on przez sąd rejestrowy zwrócony. W tym kontekście właściwa wydaje się konstatacja, że decydujące znaczenie z punktu widzenia mechanizmów ochronnych ma rzeczywista wola utworzenia organizacji. Art. 32 ust. 7 ZwZawU ogranicza liczbę chronionych członków komitetu założycielskiego zakładowej organizacji związkowej do 3 imiennie wskazanych uchwałą komitetu. W sytuacji gdy wymieniono więcej osób, gwarancje trwałości zatrudnienia odnoszą się tylko do pierwszych 3 związkowców. Oznacza to, że z pozostałymi pracodawca może rozwiązać stosunek pracy.

Analizując status imiennie wskazanych 3 członków komitetu założycielskiego, trzeba podkreślić, że ustawowa ochrona stosunku pracy funkcjonuje niezależnie od [...]