Monitor Podatkowy

nr 3/2022

Poniesienie przez płatnika ekonomicznego ciężaru opodatkowania podatkiem u źródła a możliwość zaliczenia zapłaconego podatku do kosztów uzyskania przychodu

DOI: 10.32027/MOPOD.22.3.12
Anna Zielony
Autorka jest Senior Associat, biuro Rödl & Partner w Warszawie.
Beata Żaczkiewicz
Autorka jest konsultantką podatkową A2, biuro Rödl & Partner w Warszawie.
Abstrakt

Płatnik, który poniósł ekonomiczny ciężar opodatkowania podatkiem u źródła, ma prawo zaliczyć kwotę zapłaconego podatku do kosztów uzyskania przychodu, również w przypadku braku klauzuli o ubruttowieniu w umowie zawartej z kontrahentem. Jednakże ujęcie zapłaconego podatku jako kosztu uzyskania przychodu nie powinno następować automatycznie, ale dopiero po zweryfikowaniu ogólnych przesłanek zaliczania wydatków do kosztów uzyskania ­przychodu – taki wniosek wynika z interpretacji indywidualnej przepisów ustawy o podatku do­chodowym od osób prawnych z 31.3.20222 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB1-2.4010.703.2021.2.BD.

Stan faktyczny

Wnioskodawca (dalej również: spółka lub płatnik) prowadził działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako polski rezydent podatkowy, podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W ramach prowadzonej działalności Spółka nabyła licencję od kontrahenta z Hiszpanii na potrzeby wydawania publikacji książkowych. Przychód uzyskany przez hiszpański podmiot (podatnika) z tytułu otrzymania przedmiotowych należności licencyjnych podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca potwierdził miejsce siedziby kontrahenta do celów podatkowych uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji oraz otrzymał oświadczenie, że podatnik jest rzeczywistym właścicielem otrzymywanych należności.Warunki korzystania z licencji nie zostały potwierdzone przez strony umową w formie pisemnej. Określono je natomiast na fakturze dokumentującej nabycie licencji. W związku z dokonaniem wypłaty należności licencyjnych Wnioskodawca, jako płatnik podatku u źródła, zobowiązany był do ubruttowienia podstawy opodatkowania oraz poniesienia ekonomicznego ciężaru podatku. Wartość poniesionego wydatku w postaci zapłaconego za kontrahenta podatku nie zostanie Wnioskodawcy w jakikolwiek sposób zwrócona. W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOPrU), w przedstawionym stanie faktycznym, będzie uprawniona do zaliczenia zapłaconego podatku u źródła do kosztów uzyskania przychodu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) uznał, że Wnioskodawca ma prawo zaliczyć kwotę zapłaconego podatku u źródła do kosztów uzyskania przychodu. Prawo to przysługuje mu również w przypadku, gdy w umowie pomiędzy stronami nie zawarto klauzuli o ubruttowieniu, przerzucającej ciężar opodatkowania na płatnika. W uzasadnieniu organ podkreślił, że takie zaliczanie nie powinno jednak następować automatycznie, ale dopiero po zweryfikowaniu ogólnych przesłanek zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodu, wynikających z przepisów PDOPrU. Ponadto wskazał, że w przedstawionym stanie faktycznym nie znajdują zastosowania przesłanki negatywne wymienione w art. 16 ust. 1 PDOPrU, w szczególności nie ma zastosowania wyłączenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 15 PDOPrU.