Monitor Podatkowy

nr 3/2022

Faktura zaliczkowa dokumentująca zapłatę, a nie dostawę

DOI: 10.32027/MOPOD.22.3.11
Przemysław Trzaska
Autor jest doradcą podatkowym, starszym konsultantem podatkowym, biuro Rödl & Partner w Gliwicach
Abstrakt

Nie podlega ograniczeniu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury zaliczkowej do wysokości rzeczywistej dostawy w sytuacji, gdy nadwyżka zaliczki zostanie rozliczona w kolejnej dostawie – realizowanej na podstawie wieloletniej umowy. Wynika to z faktu, że do momentu rozliczenia kolejnej dostawy stanowi ona przedpłatę dokonaną na jej poczet.

Stan faktyczny

Wnioskodawca podpisał wieloletnią umowę z producentem węgla. Przedmiotem umowy jest zakup miału węglowego. Typowy proces realizacji zamówienia i ujęcia faktur przedstawia się następująco:
1) Wnioskodawca składa zamówienie na dostawę miału węglowego w konkretnym miesiącu na podstawie uzgodnionego wcześniej harmonogramu.2) Producent wystawia fakturę zaliczkową.3) Wnioskodawca dokonuje przelewu środków finansowych zgodnie z fakturą zaliczkową.4) Po dokonanej wpłacie następuje realizacja dostaw miału węglowego z kopalni.5) Podatek naliczony wynikający z faktury zaliczkowej jest ujęty przez Wnioskodawcę w JPK w miesiącu otrzymania faktury.6) Z uwagi na fakt, iż cena miału uzależniona jest od wartości opałowej w przypadku:
  • dostaw miału o niższej wartości opałowej niż zakładana lub
  • niezrealizowania pełnego zamówienia z powodu resztkowego lub ubytków w drodze
– ilość dostarczonego węgla jest mniejsza od tej zamówionej, co powoduje, że pozostaje pewna kwota przedpłaty, która zostanie rozliczona w kolejnym miesiącu dostawy.7) Opisany wyżej proces zamówienia – przedpłaty – realizacji dostaw miału jest realizowany w kolejnym miesiącu.8) Zazwyczaj pierwsza dostawa z kolejnego miesiąca w części jest sfinansowana z reszty przedpłaty z poprzedniego miesiąca.