Monitor Podatkowy

nr 2/2022

Wyłączenie z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji w zakresie transakcji z powiązanymi podmiotami krajowymi, które nie poniosły straty ze źródła przychodów

DOI: 10.32027/MOPOD.22.2.10
Paulina Gwiazdowicz
Autorka jest młodszym konsultantem podatkowym, Biuro Rödl & Partner w Krakowie.
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9.2.2022 r., 0111-KDIB1-2.4010.605.2021.1.DP


Podatnik może być uprawniony na mocy art. 11n ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOPrU)1 do skorzystania z wyłączenia z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych w zakresie transakcji z powiązanymi podmiotami krajowymi, jeżeli podmioty powiązane nie poniosły straty ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczana jest dana transakcja powiązana i które spełniają pozostałe kryteria wskazane w art. 11n pkt 1 PDOPrU. W przypadku gdy transakcja kontrolowana tylko z jednym z krajowych podmiotów powiązanych nie spełnia warunku braku poniesienia straty podatkowej przez ten podmiot powiązany, obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych wystąpi jedynie dla tej transakcji zawieranej przez wnioskodawcę z tym podmiotem powiązanym, jeżeli zostaną przekroczone progi dokumentacyjne, o których mowa w art. 11k ust. 2 PDOPrU.

Stan faktyczny

Spółka Akcyjna (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników, outsourcingu/leasingu pracowniczym, doradztwie personalnym oraz świadczy usługi zarządzania zasobami zadaniowymi w miejscu pracy wraz z obsługą BHP, czyli działa na rynku głównie jako agencja pracy tymczasowej.Wnioskodawca współpracuje z podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów PDOPrU i wchodzi w skład Grupy. Wszystkie podmioty powiązane wchodzące w skład Grupy (w tym Wnioskodawca) zrealizowały zysk podatkowy za 2020 r. ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczały transakcje z podmiotami powiązanymi. W 2021 r. oraz w kolejnych latach podatkowych część z podmiotów powiązanych wchodzących w skład Grupy może zrealizować stratę podatkową ze źródła przychodów, w ramach którego rozlicza transakcje z podmiotami powiązanymi (w tym ze Spółką).Spółka realizowała transakcje usługowe (np. w zakresie udostępniania personelu do obsługi magazynu lub w zakresie najmu miejsc noclegowych) z podmiotami powiązanymi, dla których ceny zostały ustalone na poziomie rynkowym, i zakłada, że będzie realizować te transakcje w kolejnych latach podatkowych. Część transakcji zawieranych przez Spółkę z podmiotami powiązanymi przekraczały limity kwotowe wskazane w art. 11k ust. 2 PDOPrU (Spółka zakłada, że tak też będzie w kolejnych latach podatkowych). Kalkulacja wartości poszczególnych transakcji dokonywana była przez Wnioskodawcę na podstawie art. 11k ust. 3–5 PDOPrU. Wskazane przepisy definiują, w jaki sposób prawidłowo wyznaczyć wartość transakcji kontrolowanej dla poszczególnych progów dokumentacyjnych (progi są wskazane w art. 11k ust. 2 PDOPrU).W związku z powyższym w 2021 r. lub w kolejnych latach podatkowych może dojść do trzech sytuacji, w których Wnioskodawca, generując zysk podatkowy:
1) zrealizuje transakcję jednorodną z podmiotami powiązanymi, które zrealizują zysk podatkowy ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczana jest transakcja (tj. każdy z podmiotów powiązanych zrealizuje zysk podatkowy ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczana jest transakcja),2) zrealizuje transakcję jednorodną jednocześnie z podmiotami powiązanymi, które zrealizują zysk podatkowy ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczana jest transakcja oraz z podmiotami powiązanymi, które zrealizują stratę podatkową ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczana jest transakcja,3) zrealizuje transakcję jednorodną z podmiotami powiązanymi, które zrealizują stratę podatkową ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczana jest transakcja (tj. każdy z podmiotów powiązanych zrealizuje stratę podatkową ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczana jest transakcja).

W stosunku do tak przedstawionego opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zapytał:
czy na mocy regulacji art. 11n PDOPrU Spółka, realizując w danym roku zysk podatkowy, jest uprawniona do skorzystania z przesłanki wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji w zakresie transakcji z powiązanymi podmiotami krajowymi, które nie poniosły straty ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczana jest dana transakcja powiązana?

Wnioskodawca zajął stanowisko, zgodnie z którym jest on uprawniony na mocy art. 11n PDOPrU do skorzystania z wyłączenia z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych w zakresie transakcji z powiązanymi podmiotami krajowymi, które nie poniosły straty ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczana jest dana transakcja powiązana i które spełniają pozostałe kryteria wskazane w art. 11n pkt 1 PDOPrU.Zgodnie z art. 11k ust. 2 PDOPrU lokalna dokumentacja cen transferowych jest sporządzana dla transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym, której wartość, pomniejszona o podatek od towarów i usług, przekracza w roku obrotowym wskazane progi dokumentacyjne. Przy ustalaniu wartości transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym nie uwzględnia się wartości transakcji kontrolowanych objętych wyłączeniem z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji podatkowej, o których mowa w art. 11n PDOPrU, co wynika z treści art. 11l ust. 3 PDOPrU.
Odnosząc się do wskazanych powyżej trzech sytuacji, Wnioskodawca, generując w danym roku zysk podatkowy:
1) nie będzie zobowiązany do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych w ogóle, dla transakcji z podmiotami powiązanymi, które zrealizują zysk podatkowy ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczana jest transakcja (wszystkie podmioty powiązane generują zysk podatkowy);2) nie będzie zobowiązany do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji z podmiotami powiązanymi, które zrealizują zysk podatkowy ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczana jest transakcja, i będzie zobowiązany do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji z podmiotami powiązanymi, które zrealizują stratę podatkową ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczana jest transakcja (część podmiotów powiązanych generuje zysk podatkowy, a część podmiotów powiązanych generuje stratę podatkową);3) będzie zobowiązany do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji z podmiotami powiązanymi, które zrealizują stratę podatkową ze źródła przychodów, w ramach którego rozliczana jest transakcja (wszystkie podmioty powiązane generują stratę podatkową).

W przypadku pierwszego punktu wartość transakcji kontrolowanych z podmiotami powiązanymi objęta jest w całości wyłączeniem z art. 11n PDOPrU, zatem jej wartość nie jest uwzględniana w limitach zobowiązujących do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych (limitach wskazanych w art. 11k ust. 2 PDOPrU). W przypadku drugiego punktu do kalkulacji wartości transakcji kontrolowanej należy uwzględnić jedynie transakcje realizowane z podmiotami, które wygenerowały stratę podatkową ze źródła przychodów. Jeśli ich wartość przekracza limity wskazane w art. 11k ust. 2 PDOPrU, transakcja ta podlega obowiązkowi sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych (w zakresie w jakim jest realizowana z podmiotami wykazującymi stratę podatkową). Tym samym transakcja ta nie podlega obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych w zakresie, w jakim jest realizowana z podmiotami powiązanymi spełniającymi kryteria wskazane w art. 11n pkt 1 PDOPrU.W przypadku trzeciego punktu wartość transakcji kontrolowanych z podmiotami powiązanymi nie jest objęta wyłączeniem z art. 11n PDOPrU, zatem jej wartość jest w pełni uwzględniana w limitach zobowiązujących do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych (limitach wskazanych w art. 11k ust. 2 PDOPrU).