Monitor Podatkowy

nr 1/2022

Moment poniesienia wydatków kwalifikowanych a wartość pomocy publicznej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji

DOI: 10.32027/MOPOD.22.1.3
Michał Gosek
Autor jest doradcą podatkowym, Senior Tax Managerem w Deloitte, ORCID: https://orcid.org/0000-0002-2830-4538
Katarzyna Welzant
Autorka jest doktorem nauk ekonomicznych, adiunktem w Katedrze Finansów i Bankowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego; managerem do spraw pomocy publicznej w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, ORCID: https://orcid.org/0000-0001-7475-2027
Abstrakt

We wrześniu 2018 r. do polskiego systemu podatkowego wprowadzono nowy mechanizm wspierania przedsiębiorców wzorowany na wcześniej funkcjonujących specjalnych strefach ekonomicznych (dalej: SSE). Decyzja o wsparciu wydawana w ramach tzw. Polskiej Strefy Inwestycji (dalej: PSI) umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej zwolnionej z opodatkowania, ale w odróżnieniu od wcześniejszego instrumentu ulga ta nie jest ograniczona terytorialnie do granic poszczególnych stref.
Na przestrzeni lat funkcjonowania SSE podatnicy zastanawiali się nad właściwą metodą ustalania momentu poniesienia wydatku kwalifikowanego w ramach otrzymanego zezwolenia. O ile utarta linia orzecznicza, jak też kolejne wyroki sądów administracyjnych wskazały ostatecznie, że właściwa będzie metoda kasowa, o tyle dziwi nowe podejście organów podatkowych w przypadku przedsiębiorców posiadających decyzję o wsparciu w ramach PSI. W niniejszym artykule autorzy przedstawią podejście organów podatkowych do tej kwestii oraz zaprezentują faktyczny wpływ zastosowania każdej z metod na ostateczną wartość uzyskanej pomocy publicznej w ramach oferowanego wsparcia.