Monitor Podatkowy
nr 2/2021
Stosowanie IP Box w odniesieniu do spółki komandytowej
DOI: 10.32027/MOPOD.21.2.9
Starszy Konsultant Podatkowy, Biuro Rödl & Partner w Krakowie.
Konsultant Podatkowy, Biuro Rödl & Partner w Krakowie.
Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26.1.2021 r., 0113-KDIPT2-2.4011.854.2020.2.KR
Należy stwierdzić, że komandytariusz będący wspólnikiem spółki komandytowej po uzyskaniu przez spółkę komandytową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych nie będzie miał prawa do preferencyjnego opodatkowania stawką 5% z dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.
Stan faktyczny
Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym oraz prowadzi działalność gospodarczą jako wspólnik spółki komandytowej (komandytariusz). Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tworzy nowe programy autorskie, a także zajmuje się rozwojem i ulepszaniem programów komputerowych uprzednio stworzonych przez inny podmiot, objętych ochroną patentową. Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową od 2017 r. Jako że spółka komandytowa posiada transparentny charakter, podatnikami w odniesieniu do podatku dochodowego są jej wspólnicy (w tym również wnioskodawczyni).
Spółka posiada umowy zawarte z jej kontrahentami, z których zapisów wynika, że gdy spółka z tytułu realizacji umowy stworzy utwór w rozumieniu ustawy o prawach autorskich, w takiej sytuacji kontrahent z chwilą stworzenia utworu nabywa wszelkie autorskie prawa majątkowe do tych utworów. Przedmiotowe umowy zawierają konkretne pola eksploatacji. W ich ramach określono, iż świadczenie konkretnych usług może nastąpić na podstawie osobnych zleceń uprawnionej osoby przez kontrahenta spółki, indywidualnych zamówień na unikatowe oprogramowanie. W 2019 r., w czasie obowiązywania umowy spółka świadczyła faktycznie usługi, które polegały na samodzielnym tworzeniu programów lub ich współtworzeniu dla swoich kontrahentów oraz wkład spółki w ramach współpracy nad programem tworzył za każdym razem utwór lub jego część. Wnioskodawczyni uważa, że całość przychodu z umowy uzyskanego przez nią w sposób pośredni, jako wspólnika spółki komandytowej, będzie mogła zostać opodatkowana preferencyjną stawką na podstawie art. 30cb i następnych ustawy o podatku od osób fizycznych (dalej: PDOFizU)1. Obecnie podatnik rozważa skorzystanie z możliwości preferencyjnego opodatkowania na podstawie art. 30ca PDOFizU osiągniętych ze wskazanej umowy w 2019 r. i latach późniejszych. W związku z tym, jako że podatnik już dokonał rozliczenia podatkowego za 2019 r., zastanawia się nad złożeniem korekty oraz wystąpieniem o zwrot nadpłaty.
Spółka komandytowa prowadzi pełną księgowość oraz dokonała wyodrębnienia każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w swoich księgach rachunkowych. Prowadzi ona księgi rachunkowe w taki sposób, aby zapewnić ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu (straty), które przypadają na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Spółka zajmuje się również wyodrębnieniem kosztów zawartych w art. 30ca ust. 4 PDOFizU, które przypadają na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w taki sposób, aby zapewnić określenie kwalifikowanego dochodu. Zapisy w księgach rachunkowych umożliwiają równolegle ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Spółka określa dochód (stratę) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jako obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 PDOFizU dochód (stratę) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi. Spółka oblicza wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus (zgodnie z art. 30ca ust. 4 PDOFizU).
Spółka komandytowa zajmuje się prowadzeniem działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej), w postaci prac rozwojowych, prowadzonych w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy i wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W ramach umów spółka prowadzi działalność polegającą na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu oraz wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów lub usług. Spółka nie zajmuje się natomiast działalnością, która obejmuje rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do procesów lub usług. Spółka opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, które nie występują dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Należy wskazać, że każde ulepszenie i rozwój uprzednio stworzonego programu zmierzające do poprawy jego funkcjonalności albo użyteczności, jest nowym dziełem przenoszonym na rzecz zleceniodawcy spółki w całości. Spółka w zakresie prowadzonych prac ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat, a także wykonywane przez siebie i swoich pracowników, współpracowników czynności, działania. Spółka w swojej działalności całość prac zleca podwykonawcom oraz nabywa od podwykonawców (prowadzących działalność gospodarczą, niepowiązanych ze spółką) kwalifikowane prawa własności intelektualnej, a także wyniki prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, którzy przenoszą na nią całość praw autorskich związanych z wytworzonymi utworami.
Spółka rozwija i ulepsza wyłącznie wytworzone przez siebie programy. W sytuacji, kiedy spółka wytworzy program komputerowy lub jego części, to wówczas jest to sprzedawane razem z prawami. Następnie, jako autor, rozwija program komputerowy lub jego części, ale prawa należą już do zamawiającego. Spółka, pracując nad programem, jego ulepszeniem czy przy jego rozwijaniu, nie będąc właścicielem lub współwłaścicielem ani użytkownikiem na podstawie licencji wyłącznej oprogramowania, może nadal wykorzystywać program. Nie trzeba przecież kupować programu, by na zlecenie właściciela programu go ulepszać. Ponadto w wyniku rozwinięcia/ulepszenia programu komputerowego przez spółkę tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej, a także w wyniku podjętych przez spółkę czynności odrębny od rozwijanego/ulepszanego programu utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Co istotne, spółka nie zalicza do kosztów bezpośrednio związanych z prowadzeniem przez spółkę działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej kosztów niezwiązanych bezpośrednio z tym prawem, m.in. odsetek, opłat finansowych, kosztów związanych z nieruchomościami. Spółka, a przez to również pośrednio wnioskodawczyni ponoszą ryzyko gospodarcze związane z jej działalnością. Wnioskodawczyni chciałaby skorzystać z możliwości preferencyjnego opodatkowania stawką 5% dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (autorskiego prawa do programu komputerowego) w części na nią przypadającej za 2019 r. i lata następne.
W ramach świadczenia usług lub sprzedaży produktów i wystawienia w związku z tym faktury, w zakresie ceny sprzedaży produktu lub usługi spółka zawiera zbycie praw do kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
W związku z powyższym wnioskodawczyni (jako komandytariusz spółki) zadała pytanie, czy jest uprawniona do zastosowania preferencyjnych zasad opodatkowania stawką 5% z dochodów uzyskiwanych przez spółkę z kwalifikowanych praw własności intelektualnej będących przedmiotem umów z kontrahentami spółki, którzy nabywają te prawa w 2019 r. i latach następnych, gdy spółka tworzy nowe programy, w tym projekty nowych programów oraz gdy tworzy części lub projekty przetwarzania istniejących części programów komputerowych podlegających ochronie, i gdy w wyniku podejmowanych czynności powstają odrębne od tych programów utwory (nowe kwalifikowane prawa własności intelektualnej w postaci nowych autorskich praw do programów komputerowych), a cena za przeniesienie własności praw do kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględniona jest w cenie sprzedaży produktu lub usługi. Zdaniem wnioskodawczyni jest ona uprawniona do preferencyjnego opodatkowania. Dyrektor KIS uznał, iż stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe do momentu uzyskania przez spółkę komandytową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast nieprawidłowe po uzyskaniu przez spółkę komandytową tego statusu.