Monitor Podatkowy

nr 1/2021

Moment uznania za przychód ceny sprzedaży energii elektrycznej w części wynagrodzenia otrzymywanego od nabywcy, która obejmuje wartość salda dodatniego w kontekście wsparcia aukcyjnego OZE

DOI: 10.32027/MOPOD.21.1.11
Jakub Wajs
Radca prawy, doradca podatkowy, Biuro Rödl & Partner w Gdańsku.
Abstrakt


Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23.11.2020 r., 0111-KDWB.4010.25.2020.1.KK


Znaczna część podmiotów sprzedających energię elektryczną wytworzoną z instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 500 kW korzysta ze wsparcia aukcyjnego w okresie wynoszącym maksymalnie 15 lat (i zazwyczaj osiągającym taki okres). Wsparcie to polega na tym, że w sytuacji gdy rynkowa cena energii jest niższa niż zaoferowana przez wytwórcę cena aukcyjna, operator rozliczeń energii odnawialnej (dalej zwany: operatorem rozliczeń) dokonuje dopłaty do zaistniałego niedoboru zwanego saldem ujemnym. W sytuacji odwrotnej, a więc gdy cena rynkowa przewyższa cenę z oferty aukcyjnej, a więc powstaje saldo dodatnie, w pierwszej kolejności jest ono rozliczane z przyszłym saldem ujemnym, ale jeśli saldo dodatnie utrzymuje się po zakończeniu okresu wsparcia, musi zostać zwrócone operatorowi rozliczeń. W analizowanej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że cena sprzedaży energii elektrycznej w części wynagrodzenia otrzymywanego od nabywcy, która obejmuje wartość salda dodatniego, stanowi przychód rozpoznawany na zasadach właściwych dla przychodu należnego związanego z działalnością gospodarczą.

Stan faktyczny/zdarzenie przyszłe

W 2018 r. Wnioskodawca wziął udział oraz został jednym ze zwycięzców aukcji OZE, której przedmiotem było wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Tym samym nabył prawo do wyrównania salda ujemnego i obowiązek rozliczania salda dodatniego, które, jeżeli powstanie, ma być rozliczane z przyszłym saldem ujemnym lub zwracane po zakończeniu okresu wsparcia.Wnioskodawca w celu prowadzenia swojej działalności oraz budowy instalacji farmy wiatrowej zawarł umowę z bankami komercyjnymi na utworzenie stałej linii kredytowej. Ze względu na wskazaną specyfikę systemu wsparcia w ramach aukcji energetycznych oraz przedstawiony zwrotny charakter salda dodatniego, zgodnie z postanowieniami umowy kredytowej, spółka jest zobowiązana do posiadania specjalnego rachunku, którego saldo musi być co najmniej równe zagregowanej kwocie salda dodatniego w danym okresie. Spółka musi na rachunku utrzymywać środki odpowiadające wysokości salda dodatniego i nie może nimi swobodnie dysponować.Wnioskodawca wskazał, że w jego ocenie wartość sprzedaży energii do nabywcy, odpowiadająca saldu dodatniemu, powinna zostać zaliczona do przychodów podatkowych spółki w momencie przeznaczenia salda dodatniego na pokrycie powstałego salda ujemnego, gdyż dopiero w tym momencie otrzymane od nabywcy wynagrodzenie zwiększa w sposób trwały majątek spółki, stając się przychodem definitywnym.Dyrektor KIS nie zgodził się z tym stanowiskiem. W ocenie organu przychód ze sprzedaży energii elektrycznej innemu podmiotowi na bazie wartości kształtowanych na rynku energii jest przychodem należnym związanym z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy i moment rozpoznania takiego przychodu kształtuje się na zasadach określonych w art. 12 ust. 3a–3g ustawy o podatku od osób prawnych. Zdaniem organu jest on definitywny w całej wysokości, w jakiej należny jest od kontrahenta. Zdaniem organu gdyby przychód należny od kontrahenta w całej wysokości nie był definitywny, nie można byłoby mówić o jakiejkolwiek różnicy pomiędzy tą wartością a wartością zaoferowanej ceny aukcyjnej. Organ nie uznał za trafną argumentacji dotyczącej zastrzeżenia środków na specjalnym rachunku bankowym. Stwierdził, iż nie powoduje to, że przestają one być środkami pieniężnymi spółki w sensie cywilistycznym.