Monitor Podatkowy
nr 9/2019
Brak możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie usług noclegowych i gastronomicznych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej
DOI: 10.32027/MOPOD.19.9.11
Autor jest doradcą podatkowym w Rödl & Partner w Krakowie.
konsultant podatkowy, Biuro Rödl & Partner w Krakowie.
Abstrakt
Stan faktyczny
Wnioskodawca jest podmiotem działającym w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług szkoleniowych i organizacji szkoleń. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zdarza się, że wnioskodawca zapewnia noclegi oraz poczęstunek dla uczestników szkoleń. Koszty nabywanych usług noclegowych oraz wyżywienia są ponoszone przez wnioskodawcę i stanowią elementy składowe całościowej ceny szkolenia. Wnioskodawca podkreślił, że zarówno kompletna oferta szkoleniowa, jak i zamówienia dotyczące wyodrębnionych szkoleń składają się na jednolitą, niepodzielną usługę.
W stosunku do tak przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawca sformułował pytanie, czy przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającą z otrzymanych faktur VAT dokumentujących zakup usług noclegowych oraz gastronomicznych, które następnie składają się na cenę za organizowane przez niego szkolenia.
Wnioskodawca zajął stanowisko, zgodnie z którym takie prawo mu przysługuje. Na potwierdzenie swojego poglądu odniósł się do rozumienia pojęcia refaktury na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU). W świetle obowiązującej definicji refaktury zawartej w art. 8 ust. 2a VATU, według której podmiot świadczący (sprzedający) daną usługę nabytą we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej, traktowany jest najpierw jako usługobiorca, a następnie jako usługodawca tej samej usługi, wnioskodawca odniósł się do struktury świadczonych przez siebie usług. Podkreślił w szczególności, że nabywane przez niego usługi noclegowe oraz gastronomiczne składają się na kompleksową usługę szkoleniową i pozostają w ścisłym związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca powołał się dodatkowo na zasadę neutralności VAT, zgodnie z którą podatnikom co do zasady przysługuje prawo do obniżenia wartości podatku VAT należnego o wartość podatku VAT naliczonego, z wyjątkiem sytuacji wprost wskazanych w przepisach. Wnioskodawca podkreślił, że pozbawienie go możliwości obniżenia wartości podatku należnego o wartość podatku VAT naliczonego spowoduje obciążenie go ciężarem ekonomicznym tej daniny zamiast zostać przerzuconym na ostatecznego odbiorcę.
Oceniając przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz zaprezentowaną przez wnioskodawcę argumentację, Dyrektor KIS uznał ją za nieprawidłową. Organ interpretacyjny wskazał, że obecnie obowiązujące przepisy wyraźnie zakazują dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zakupu usług gastronomicznych oraz noclegowych. Ponadto organ interpretacyjny wskazał, że podobne ograniczenie istniało już wcześniej pod rządami ustawy z 8.1.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz że Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską nie zabraniał państwom członkowskim utrzymywania ograniczeń w odliczaniu podatku VAT naliczonego istniejących w ich krajowych porządkach prawnych przed przystąpieniem do Wspólnoty Europejskiej. Zatem w związku z faktem, że według poprzednio obowiązującej ustawy podatnicy również nie posiadali prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych, to obecnie obowiązujące w Polsce ograniczenie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od nabywania powyższych usług nie stanowi naruszenia prawa unijnego.