Monitor Podatkowy

nr 10/2019

Analiza nowych przepisów sankcyjnych zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług oraz Kodeksie karnym skarbowym

DOI: 10.32027/MOPOD.19.10.2
Wojciech Maruchin
Autor jest doktorem nauk prawnych, członkiem państwowej komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego oraz członkiem rady nadzorczej Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (IFA). Autor kilkunastu książek i kilkudziedzięciu artykułów z dziedziny prawa podatkowego.
Abstrakt

Ustawodawca rozszerza zakres stosowania sankcji podatkowych w następstwie naruszania przez podatników obowiązków podatkowych określonych w przepisach ustawy z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: VATU). Następuje to poprzez wprowadzenie do VATU nowych regulacji sankcyjnych zawartych w:
1) ustawie z 4.7.2019 r o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowela z 4.7.2019 r.),
2) ustawie z 9.8.2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (­dalej: nowela z 9.8.2019 r.).
Równolegle do wprowadzania nowych przepisów sankcyjnych w zakresie prawa podatkowego prawodawca nowelizuje przepisy w Kodeksie karnym skarbowym z 10.9.1999 r. (dalej: KKS), rozszerzając także w tym akcie prawnym zakres stosowania przepisów sankcyjnych.
Zakresem niniejszego artykułu objęto analizę nowych regulacji prawnych, których stosowanie doprowadzi do rozszerzenia wymierzania sankcji podatkowych jako prima ratio oraz sankcji karnych – skarbowych jako ultima ratio.