Monitor Podatkowy

nr 1/2019

Analiza szczególnych zasad opodatkowania w znowelizowanych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

DOI: 10.32027/MOPOD.19.1.2
Wojciech Maruchin
Autor jest doktorem nauk prawnych, członkiem państwowej komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego oraz członkiem rady nadzorczej Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (IFA). Autor kilkunastu książek i kilkudziedzięciu artykułów z dziedziny prawa podatkowego.
Abstrakt

Ustawodawca wprowadził do przepisów PDOPrU trzy nowe reżimy opodatkowania.
Pierwszy z nich został wprowadzony w odniesieniu do opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Stanowi to odpowiedź polskiego ustawodawcy na zaproponowany przez OECD planu działań dotyczących zmniejszania podstawy opodatkowania i transferu zysków (Base erosion and profit shirting). Podatnicy korzystający z tego szczególnego reżimu będą uprawnieni do stosowania ­stawki podatkowej w wysokości 5% do uzyskanego przez siebie dochodu.
Drugi z nich dotyczy opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia walut wirtualnych, który został osiągnięty na przestrzeni roku podatkowego. Zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi ustalania podstawy opodatkowania w podatkach dochodowych będzie ją stanowić różnica pomiędzy sumą przychodów a kosztami uzyskania przychodów, do której będzie stosowana stawka podatkowa w wysokości 19%.
Ostatni z analizowanych reżimów dotyczy alternatywnego sposobu opodatkowania dochodów z emisji ­euroobligacji poprzez możliwość korzystania przez emitenta ze zryczałtowanej stawki podatkowej w wysokości 3%.