Monitor Podatkowy

nr 12/2018

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania podatkowe stowarzyszenia zwykłego w świetle znowelizowanego art. 116a Ordynacji podatkowej

DOI: 10.32027/MOPOD.18.12.3
Edyta Hadrowicz
Adiunkt i wykładowczyni Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Autorka brała aktywny udział, jako ekspertka od spraw stowarzyszeniowych, w pracach legislacyjnych nad zmianą ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, prowadzonych przez Kancelarię Prezydenta RP, oraz w pracach podkomisji i komisji sejmowych nad nowelizacją Prawa o stowarzyszeniach.
Abstrakt

Zasadą jest, że spłata zobowiązań stowarzyszenia zwykłego następuje z majątku tego stowarzyszenia (np. ze środków zgromadzonych na koncie bankowym stowarzyszenia zwykłego). Jednak należności z tytułu nieuregulowanych podatków i składek na ubezpieczenie społeczne to należności szczególne, tzw. należności publicznoprawne. Aktualnie przepisy Ordynacji podatkowej (dalej: OrdPU) w art. 116a § 3 OrdPU statuują, że za tego typu zobowiązania członkowie zarządu stowarzyszenia zwykłego mogą ponosić odpowiedzialność również z majątku osobistego. Przedmiotowe rozwiązanie stanowi pokłosie zmian nowelizacyjnych wprowadzonych w ustawie – Prawo o stowarzyszeniach (dalej: PrStowU), która przewiduje zakładanie obok stowarzyszeń także stowarzyszeń zwykłych wyposażonych w zdolność prawną.