Monitor Podatkowy

nr 1/2017

Nowe regulacje dotyczące zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych w formie zastawu skarbowego (Serwis Monitora Podatkowego 1/2017)

Jakub Marusik
Doktorant w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. Doradca podatkowy w Kancelarii Adwokacko-Podatkowej Prof. dr hab. Henryka Dzwonkowskiego.
Abstrakt

Analiza zagadnienia dotyczącego nowych unormowań w zakresie zastawu skarbowego powinna być poprzedzona wskazaniem i uporządkowaniem zasad związanych z wejściem w życie omawianych regulacji.
Przede wszystkim należy podkreślić, że to ustawa z 10.9.2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw zawiera istotne zmiany w zakresie przepisów dotyczących instytucji zastawu skarbowego, których pierwotny termin początku obowiązywania został określony na 1.1.2017 r.. W międzyczasie doszło jednak do uchwalenia ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, która istotnie modyfikuje pierwotne założenia oraz przesuwa termin wejścia w życie zasadniczych przepisów dotyczących zastawu skarbowego na 1.7.2017 r., z jednoczesnym wprowadzeniem kilku zmian obowiązujących, począwszy od 1.3.2017 r.
Wspólnym celem wszystkich zmian wprowadzanych w ramach omawianych nowelizacji jest istotna przebudowa i dostosowanie do zmieniających się uwarunkowań instytucji rejestru zastawów skarbowych oraz samego zastawu skarbowego. Są to zmiany przede wszystkim o charakterze porządkującym oraz dostosowawczym do istniejącego otoczenia i wymogów informatyzacji administracji podatkowej.