Monitor Podatkowy

nr 12/2016

Skutki popadnięcia płatnika w trudności finansowe na tle odpowiedzialności karnej za przestępstwo skarbowe niewpłacenia w terminie pobranego podatku

Sebastian Kowalski
Autor jest adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji w Uniwersytecie Zielonogórskim, sędzią Sądu Rejonowego w Wałbrzychu.
Abstrakt

Popadnięcie w trudności finansowe, choćby krótkotrwałe, może być dla przedsiębiorcy nie tylko poważnym doświadczeniem życiowym wiążącym się z wieloma perturbacjami w relacjach ze współpracownikami i kontrahentami, ale też nieść za sobą konsekwencje prawne związane z niewykonywaniem obowiązków publicznoprawnych. Jednym z następstw trudnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorcy zatrudniającego pracowników może być zagrożenie odpowiedzialnością za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe niewpłacenia w terminie pobranego podatku (art. 77 § 1–3 ustawy z 10.9.1999 r. – Kodeks karny skarbowy, dalej: KKS). Tego rodzaju odpowiedzialność może ponosić zarówno płatnik, jak i osoba prowadząca jego sprawy gospodarcze. Odpowiednio wczesne przygotowanie się uczciwego przedsiębiorcy, którego sytuacja gospodarcza uległa istotnemu pogorszeniu, na konieczność obrony przed zarzutem związanym z niewpłaceniem w terminie pobranego podatku może spowodować, że uniknie odpowiedzialności karnej albo będzie mógł w korzystny dla siebie sposób wpłynąć na wynik prowadzonego postępowania.