Monitor Podatkowy

nr 9/2015

Pobór podatku u źródła w przypadku wypłaty należności licencyjnych do transparentnej podatkowo spółki osobowej

Marcin Jamroży
Autor jest adiunktem w Katedrze Finansów Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz partnerem w Rödl and Partner
Anna Główka
Radca prawny w Rödl and Partner w Warszawie.
Abstrakt

W zakresie, w jakim należności z tytułu licencji za korzystanie ze znaków towarowych przypadają niemieckim rezydentom podatkowym, Wnioskodawca zobowiązany będzie, jako płatnik, do pobrania podatku dochodowego, przy czym jeśli Wnioskodawca będzie w posiadaniu certyfikatów rezydencji potwierdzających siedzibę lub miejsce zamieszkania niemieckich rezydentów, do których przychód [transparentnej podatkowo] Nowej Spółki podlega bezpośredniej lub pośredniej (ze względu na transparentność podatkową wspólnika Nowej Spółki) alokacji, wówczas należny podatek wyniesie 5% kwoty należności przypadającej niemieckim rezydentom podatkowym, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 2 UPO-PL/DE.

Stan faktyczny

Wnioskodawca jest spółką komandytową z siedzibą w Polsce, w której komandytariuszem jest spółka kapitałowa z siedzibą w Niemczech, podlegająca w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, natomiast komplementariuszem jest spółka z o.o. z siedzibą w Polsce, która podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.Planowane jest utworzenie nowej spółki osobowej z siedzibą w Niemczech (dalej: Nowa Spółka), która na gruncie prawa niemieckiego będzie transparentna podatkowo. Jednym ze wspólników w Nowej Spółce będzie Wnioskodawca, drugim – spółka komandytowa z siedzibą w Niemczech i według prawa niemieckiego transparentna podatkowo. Wspólnikami tej spółki komandytowej będą z kolei rezydenci Niemiec podlegający w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu – spółka kapitałowa i osoba fizyczna. Możliwe jest, że wspólnikiem Nowej Spółki będzie także niemiecka spółka kapitałowa podlegająca w Niemczech opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Nowa Spółka będzie udzielać licencji na korzystanie z posiadanych przez siebie znaków towarowych na rzecz innych spółek, w tym m.in. na rzecz Wnioskodawcy. Wnioskodawca wystąpił do organu podatkowego z pytaniem, czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym należności licencyjne wypłacane przez Wnioskodawcę Nowej Spółce, w zakresie, w jakim stanowią one przychód podmiotu będącego niemieckim rezydentem podatkowym (osoba prawna) podlegają w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5%, wynikającej z UPO-PL/DE. W ocenie Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę, że Nowa Spółka będzie działać w formie transparentnej podatkowo spółki osobowej, wypłata należności licencyjnych będzie dokonywana w istocie:
a) na rzecz spółki kapitałowej będącej polskim rezydentem podatkowym (komplementariuszem Wnioskodawcy) orazb) na rzecz spółek kapitałowych (tj. komandytariusza Wnioskodawcy, wspólnika Nowej Spółki oraz wspólnika spółki komandytowej będącej wspólnikiem Nowej Spółki) i osoby fizycznej – wspólnika spółki komandytowej będącej wspólnikiem Nowej Spółki, którzy są niemieckimi rezydentami podatkowymi.
Z uwagi na powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, w zakresie, w jakim należności licencyjne przypadać będą podmiotom będącym niemieckimi rezydentami podatkowymi (osobami prawnymi), zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 2 UPO-PL/DE. W konsekwencji należności wypłacane przez Wnioskodawcę na rzecz Nowej Spółki w części przypadającej niemieckim rezydentom podatkowym (spółkom kapitałowym) podlegać będą opodatkowaniu w Polsce podatkiem zryczałtowanym według stawki 5%, pod warunkiem że Wnioskodawca posiadać będzie certyfikaty rezydencji potwierdzające, że podmioty te są rezydentami Niemiec na potrzeby podatku docho­dowego. Organ uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny tego stanowiska.