Monitor Podatkowy

nr 10/2015

Czy „nowa administracja podatkowa” pomoże podatnikom w wypełnianiu przez nich obowiązków podatkowych?

Wojciech Maruchin
Autor jest doktorem nauk prawnych, adiunktem WPiA WSFiZ w Warszawie i doradcą podatkowym, prowadzi swoją działalność pod firmą Dr Wojciech Maruchin Kancelaria Doradztwa Podatkowego.
Abstrakt

W artykule omówiono uchwaloną w lipcu br. ustawę o administracji podatkowej, w szczególności zakres ­obowiązków w zakresie wsparcia podatnika przez organy podatkowe.

Wprowadzenie

W zaleceniu Rady z 2.6.2014 r. w sprawie krajowego programu reform Polski na 2014 r. zawarto opinię Rady na temat przedstawionego przez Polskę programu konwergencji na 2014 r.. Równocześnie zarekomendowano w nim podjęcie przez RP w latach 2014–2015 działań mających na celu wzmocnienie strategii budżetowej, aby zapewnić trwałą korektę nadmiernego deficytu do 2015 r.Uznano, że byłoby to możliwe tylko w następstwie wdrożenia w Polsce ambitnych reform strukturalnych, wśród których wskazano na konieczność doprowadzenia do poprawy przestrzegania przepisów prawa podatkowego, a w szczególności do usprawnienia skuteczności działania administracji podatkowej.Swoistą odpowiedzią polskiego ustawodawcy na powyższą rekomendację jest uchwalona przez niego 10.7.2015 r. ustawa o administracji podatkowej (dalej: AdmPodatU). Przywołana ustawa zastępuje ustawę z 21.6.1996 r. o urzędach i izbach skarbowych.