Monitor Podatkowy

nr 8/2014

Obowiązki płatnika w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla zagranicznej spółki zatrudniającej w Polsce osoby na podstawie stosunku pracy

Patrycja Zalasińska
Autorka jest doradcą podatkowym; menedżerem w Ernst and Young Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Abstrakt

Wnioskodawca (pracodawca zagraniczny), jako podmiot niemający w Polsce siedziby oraz miejsca prowadzenia działalności nie jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek od dochodów pracowników. Zatem w myśl obowiązujących przepisów prawa podatkowego wnioskodawca nie jest płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaconych pracownikom wynagrodzeń za pracę wykonywaną w Polsce. Stan faktyczny Wnioskodawca jest podatnikiem nieposiadającym w Polsce siedziby ani miejsca prowadzenia działalności (dalej: wnioskodawca), z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Wnioskodawca zamierza zatrudnić pracowników mieszkających w Polsce oraz pracowników zamieszkałych za granicą, tj. w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, którzy wykonywać będą na jego rzecz pracę na terenie Polski. Pracownicy ci podlegać będą w Polsce zarówno nieograniczonemu, jak i ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Osoby mające miejsce zamieszkania za granicą, które wnioskodawca zamierza zatrudnić, posiadają certyfikat rezydencji potwierdzający ich miejsce zamieszkania do celów podatkowych. Zatrudnione przez wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę osoby mające miejsce zamieszkania za granicą będą przebywać na terenie Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Zatrudnione osoby nie będą prowadziły działalności gospodarczej, a w konsekwencji umowy z zatrudnionymi nie będą wykonywane przez nich w ramach takiej działalności. Wynagrodzenia zatrudnianym pracownikom będzie wypłacał wnioskodawca. Poniesie on również ich koszty. Wnioskodawca nie posiada w Polsce zakładu, o którym mowa w art. 5 Konwencji zawartej między RP a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii. Zatrudnieni przez wnioskodawcę pracownicy nie będą wykonywać w Polsce pracy ani w polskim oddziale spółki (gdyż spółka – wnioskodawca takiego oddziału w Polsce nie posiada), ani też w żadnej innej spółce w jakikolwiek powiązanej z wnioskodawcą. Wnioskodawca, mając na uwadze treść przepisów ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (­dalej: PDOFizU), zadał następujące pytania:

• Czy wnioskodawca (pracodawca zagraniczny) jako podmiot niemający w Polsce siedziby oraz miejsca prowadzenia działalności jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek od dochodów pracowników i czy należy go w myśl obowiązujących przepisów uznać za płatnika zaliczek na podatek dochodowy w Polsce? • Czy pracowników wnioskodawcy (pracodawcy zagranicznego), w przypadku uznania, że nie będzie on miał obowiązku odprowadzania w Polsce zaliczek od dochodów pracowników, należy uznać za podatników, którzy nie mają obowiązku samodzielnego odprowadzania zaliczek na podatek od swoich dochodów? • Czy w przypadku uznania, iż wnioskodawca jako płatnik będzie zobowiązany obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od dochodów pracowników, jest również zobowiązany do wpłacania ich na rachunek urzędu skarbowego (dalej: US), a także rachunek którego US jest właściwy do dokonywania tych wpłat? • Czy w przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 1 i 2, czyli uznania, że wnioskodawca nie będzie zobowiązany do poboru zaliczek miesięcznych na podatek od dochodów pracowników, natomiast obowiązek samodzielnego odprowadzania zaliczek na podatek od swoich dochodów mają jego pracownicy, dopuszczalne jest – ze względów praktycznych – aby wnioskodawca zarejestrował się jako płatnik w US, pobierał miesięczne zaliczki na podatek od dochodów pracowników, wpłacając je na rachunek US właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pracownika oraz wystawił dla swoich pracowników informacje ­PIT-11 bez składania rocznej deklaracji PIT-4?
Przedmiot omawianej przez autora interpretacji dotyczył obowiązków wnioskodawcy mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii w związku z zatrudnieniem do pracy wykonywanej na terenie Polski pracowników mających miejsce zamieszkania w Polsce, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii (a zatem odpowiedzi na pytanie nr 1).