Monitor Podatkowy
nr 4/2014
Stawka VAT dla usług korzystania z urządzeń siłowni klasyfikowanych jako PKWiU 93.11.10.0
Autor jest doradcą podatkowym, menedżerem w Ernst and Young Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Konsultantka w Ernst and Young Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Katowicach z 10.10.2013 r., IBPP2/443-640/13/IK
Stwierdzić należy, iż poz. 179 załącznika nr 3, o którym mowa powyżej, wskazuje preferencyjną stawkę podatku w odniesieniu do usług związanych z działalnością obiektów sportowych, sklasyfikowanych w PKWiU 93.11.10.0. Zatem obniżoną stawką podatku VAT będą objęte usługi związane z udostępnianiem obiektu sportowego w celu korzystania zgodnie z charakterem obiektu, niezależnie od tego, czy celem wstępu będzie rekreacja, czy uprawianie sportu.Stan faktycznyPodmiot prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której zamierza on otworzyć siłownię. Wstęp do obiektu będzie możliwy w wyniku zakupu karnetu. Jak wskazał wnioskodawca, sprzedawane przez niego karnety na siłownię uprawniają do czynnego korzystania z siłowni, przez co należy rozumieć możliwość korzystania ze wszystkich urządzeń znajdujących się na siłowni. Jak wskazał wnioskodawca, sprzedaż karnetu upoważniającego do wejścia na siłownię można zaliczyć do kategorii usług sklasyfikowanych do grupowania PKWiU 93.11.10.0 zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 29.10.2008 r..Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego wnioskodawca zwrócił się do Ministra Finansów z pytaniem, czy sprzedaż karnetu wejścia na siłownię, w której nie ma instruktora, jest opodatkowana stawką 8% podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Jednocześnie wnioskodawca przedstawił swoje stanowisko, zgodnie z którym powinien on zastosować obniżoną stawkę podatku. Uzasadnienie swojego stanowiska wnioskodawca ograniczył do stwierdzenia, iż sprzedaż karnetu, który upoważnia do wejścia na siłownię, przy założeniu, że nie ma na tej siłowni instruktora, odpowiada klasyfikacji PKWiU 93.11.10.0. W związku zaś z tym, że grupowanie PKWiU 93.11.10.0 zostało ujęte w pozycji 179 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU), stawka 8% VAT jest właściwą w omawianym przypadku.Dyrektor IS w Katowicach uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Dyrektor wskazał w związku z tym, iż: Usługi związane z działalnością obiektów sportowych o kodzie PKWiU 93.11.10.0. zawarte zostały w poz. 179 załącznika nr 3 do VATU, przy czym obiekt sportowy oznacza zwarty zespół urządzeń terenowych oraz budynków przeznaczonych do celów sportowych (…). Ponadto Dyrektor IS w Katowicach odwołał się do PKWiU i zaznaczył, że w dziale 93 usługi związane ze sportem, rozrywką i rekreacją, mieszczącym się w sekcji R PKWiU wymienione zostały I.93.1 Usługi związane ze sportem, tj.:(i) 93.11 Usługi związane z działalnością obiektów sportowych,(ii) 93.12 Usługi związane z działalnością klubów sportowych,(iii) 93.13 Usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej,(iv) 93.19 Pozostałe usługi związane ze sportem.
W uzasadnieniu dyrektor posiłkował się również treścią wyjaśnień do PKWiU, na podstawie których podniósł, iż grupowanie 93.11.10.0 obejmuje:a) usługi związane z działalnością obiektów sportowych na otwartym powietrzu lub halowych obiektów sportowych, takich jak: stadiony i areny sportowe, lodowiska, baseny, boiska sportowe, pola golfowe, tory do gry w kręgle, korty tenisowe itp.,b) usługi związane z działalnością torów wyścigowych dla samochodów, psów i koni,c) usługi związane z organizowaniem i przeprowadzaniem imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów z wykorzystaniem własnych, otwartych lub zamkniętych obiektów sportowych.
W konsekwencji Dyrektor uznał, że świadczone przez wnioskodawcę usługi powinny być opodatkowane obniżoną 8% stawką VAT. Jako element decydujący w zakresie wyboru właściwej stawki VAT wskazał on klasyfikację statystyczną, a zatem fakt, iż sprzedaż karnetu upoważniającego do wejścia na siłownię, przy założeniu, że nie ma na tej siłowni instruktora, odpowiada klasyfikacji PKWiU 93.11.10.0. Dyrektor stwierdził, iż w związku z tym, że zgodnie z poz. 179 załącznika nr 3 VATU obniżona stawka podatku jest właściwa w odniesieniu do usług związanych z działalnością obiektów sportowych, sklasyfikowanych w PKWiU 93.11.10.0., to obniżoną stawką VAT powinny zostać objęte usługi związane z udostępnianiem obiektu sportowego w celu korzystania zgodnie z charakterem obiektu, niezależnie od tego czy celem wstępu będzie rekreacja, czy uprawianie sportu. Jednakże Dyrektor zastrzegł, iż wydana przez niego interpretacja nie rozstrzyga kwestii poprawności zaklasyfikowania świadczonych usług, tj. sprzedaży karnetów upoważniających do wejścia na siłownię w ramach PKWiU 93.11.10.0, którego dokonał wnioskodawca.