Monitor Podatkowy
nr 3/2014
Potrącenie umowne wzajemnych wierzytelności jako forma uregulowania zobowiązania na gruncie przepisów PDOPrU obowiązujących od 1.1.2013 r.
Autorka jest doświadczonym konsultantem Ernst and Young Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Poznaniu z 3.10.2013 r., ILPB4/423-236/13-5/DS
(…) pojęcie „uregulowania kwoty” jest pojęciem szerszym niż dokonanie zapłaty i obejmuje również różne ekwiwalentne czynności prawne podatnika, w tym dokonanie potrącenia umownego. Tym samym przez „uregulowanie kwoty” należy rozumieć również inne niż zapłata w ścisłym jej znaczeniu przypadki wygaśnięcia zobowiązania podatkowego, w tym również potrącenie umowne.
Stan faktyczny
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przewiduje nabycie od spółki należącej do tej samej grupy kapitałowej (dalej: Zbywca) majątkowych praw autorskich do utworu – logotypu (dalej: Znak towarowy). Znak towarowy nie został dotychczas zarejestrowany w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej ani w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. W ocenie Wnioskodawcy Znak towarowy stanowi utwór w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z 4.2.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631).
Wnioskodawca i Zbywca zamierzają zawrzeć umowę przeniesienia majątkowych praw autorskich do Znaku towarowego (dalej: Umowa).
W wyniku zawarcia Umowy Wnioskodawca będzie zobowiązany wobec Zbywcy do zapłaty ceny z tytułu nabycia autorskich praw majątkowych do Znaku towarowego. Cena zostanie określona w wartości rynkowej tych praw wynikającej z wyceny sporządzonej przez podmiot specjalizujący się w wycenach wartości niematerialnych i prawnych.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych do Znaku towarowego zostanie udokumentowane przez Zbywcę fakturą VAT. Określony w niej zostanie termin płatności, który nie będzie dłuższy niż 60 dni.
Wnioskodawca przewiduje amortyzowanie majątkowych praw autorskich do Znaku towarowego jako wartości niematerialnej i prawnej.
Majątkowe prawa autorskie do Znaku towarowego będą przez Wnioskodawcę wykorzystywane w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, np. poprzez udzielenie innemu podmiotowi lub podmiotom prawa (licencji) do posługiwania się Znakiem towarowym. Przewidywany okres korzystania przez Wnioskodawcę z majątkowych praw autorskich do Znaku towarowego jest dłuższy niż rok.
Niezależnie od nabycia Znaku towarowego rozważane jest podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy przez ustanowienie nowych udziałów. Nowo utworzone udziały zostaną objęte przez Zbywcę w zamian za wkład pieniężny, do którego wniesienia Zbywca będzie zobowiązany.
W wyniku dokonania wyżej wymienionych czynności pomiędzy Wnioskodawcą a Zbywcą powstaną wzajemne wierzytelności/zobowiązania, tj.:
– zobowiązanie Wnioskodawcy do zapłaty ceny za nabycie Znaku towarowego oraz
– zobowiązanie Zbywcy do wniesienia wkładu na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym.
W celu wykonania wzajemnych zobowiązań oraz uproszczenia obrotu Wnioskodawca i Zbywca planują dokonać potrącenia tych zobowiązań w drodze zawarcia pisemnej umowy.
W wyniku potrącenia nastąpi zaspokojenie ww. wzajemnych wierzytelności Wnioskodawcy i Zbywcy, a w szczególności zaspokojone (uregulowane) zostanie zobowiązanie Wnioskodawcy wobec Zbywcy.
Wnioskodawca i Zbywca dokonają potrącenia umownego nie później niż w terminie 30 dni od terminu zapłaty określonego w fakturze VAT wystawionej przez Zbywcę w związku ze zbyciem na rzecz Wnioskodawcy autorskich praw majątkowych.
Tym samym do potrącenia dojdzie przed upływem terminu, o którym mowa w art. 15b ust. 1 ustawy z 15.2.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: PDOPrU), tj. przed upływem 30 dni od daty upływu terminu płatności wynikającego z wystawionej faktury.
Wnioskodawca nie wyklucza przy tym, że opisane wyżej czynności może podejmować kilkakrotnie w związku z nabywaniem majątkowych praw autorskich do znaków towarowych od jednej lub większej liczby spółek należących do jego grupy kapitałowej.
Pismem uzupełniającym z 28.8.2013 r. Wnioskodawca potwierdził, że:
– nabyte majątkowe prawa autorskie do utworu – logotypu wprowadzi do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z momentem przeniesienia majątkowych praw autorskich (prawa własności) do Znaku towarowego (tj. zawarcia umowy),
– dniem wystawienia faktury VAT dokumentującej transakcję będzie dzień przeniesienia majątkowych praw autorskich (prawa własności) do Znaku towarowego, tj. dzień zawarcia umowy.
W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora IS w Poznaniu (dalej: DIS w Poznaniu lub organ) o odpowiedź na pytanie, czy w wyniku dokonania pomiędzy Wnioskodawcą a Zbywcą umownego potrącenia wzajemnych wierzytelności najpóźniej w terminie 30 dni od upływu terminu płatności wynikającego z danej faktury VAT wystawionej przez Zbywcę z tytułu przeniesienia na Wnioskodawcę majątkowych praw autorskich do Znaku towarowego wierzytelność Zbywcy wobec Wnioskodawcy będzie mogła być uznana za uregulowaną na gruncie art. 15b ust. 6 w zw. z art. 15b ust. 1 oraz art. 15b ust. 7 w zw. z art. 15b ust. 1 PDOPrU, a w związku z tym Wnioskodawca:
1) będzie miał prawo do zaliczenia odpisów amortyzacyjnych od majątkowych praw autorskich do Znaku towarowego do kosztów uzyskania przychodu oraz
2) nie będzie zobowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodu o kwotę równą wartości zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych dokonanych od majątkowych praw autorskich do Znaku towarowego.
Zdaniem Wnioskodawcy dokonanie pomiędzy Wnioskodawcą a Zbywcą umownego potrącenia wzajemnych wierzytelności należy uznać za uregulowanie kwoty, do której zapłacenia Wnioskodawca zobowiązany będzie na podstawie Umowy, a tym samym wynikające z Umowy zobowiązanie Wnioskodawcy wobec Zbywcy o zapłatę wynagrodzenia za przeniesienie na Wnioskodawcę autorskich praw majątkowych do Znaku towarowego nie będzie mogło zostać uznane za „nieuregulowane” na gruncie art. 15b ust. 6 w zw. z art. 15b ust. 1 oraz art. 15b ust. 7 w zw. z art. 15b ust. 1 PDOPrU, w konsekwencji po dokonaniu ww. potrącenia Wnioskodawca:
1) będzie miał prawo do zaliczania odpisów amortyzacyjnych od majątkowych praw autorskich do Znaku towarowego do kosztów uzyskania przychodu oraz
2) nie będzie zobowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodu o wysokość odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.
Dyrektor IS w Poznaniu uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe w całości i odstąpił od jego uzasadnienia.