Monitor Podatkowy
nr 11/2014
Rok obrotowy spółki komandytowo-akcyjnej, której wspólnikami są osoby prawne
Autorka jest doświadczonym konsultantem Ernst and Young Doradztwo Podatkowe sp. z
o.o.
Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Łodzi z 31.7.2014 r., IPTPB3/423-125/14-4/GG
Biorąc pod uwagę okoliczności, że wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej będący osobami prawnymi mieli prawo do przyjęcia roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy, to w konsekwencji, stosownie do powołanego art. 3 ust. 1 pkt 9 RachU, spółka komandytowo-akcyjna mogła przyjąć za rok obrotowy inny niż rok kalendarzowy.Stan faktyczny
Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną z siedzibą w Polsce (dalej: SKA) powstałą z przekształcenia spółki akcyjnej. Przekształcenie zostało wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez właściwy sąd rejestrowy 1.10.2013 r.Następnie 9.10.2013 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie SKA uchwałą w formie aktu notarialnego dokonało zmiany statutu SKA polegającej na zmianie obowiązującego roku obrotowego. Zgodnie z wprowadzoną zmianą rokiem obrotowym SKA jest okres kolejnych 12 miesięcy od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Trwający w momencie dokonywania zmiany statutu SKA rok obrotowy zakończył się 31.10.2013 r.Spółka złożyła we właściwym sądzie rejestrowym wniosek o dokonanie wpisu zmiany statutu SKA 15.10.2013 r. Rejestracja zmiany statutu SKA została dokonana przez sąd rejestrowy 2.12.2013 r.W uzupełnieniu wniosku SKA wskazała, że na dzień założenia SKA akcjonariuszami oraz komplementariuszem były osoby prawne (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).Rok obrotowy komplementariusza trwa od 1 października do 30 września kolejnego roku kalendarzowego, zatem pokrywa się on z rokiem obrotowym SKA. Rok obrotowy akcjonariuszy na moment założenia SKA był rokiem kalendarzowym.Od dnia założenia SKA do 31.12.2013 r. nastąpiła zmiana wspólników (do SKA przystąpił drugi komplementariusz).W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora IS w Łodzi (dalej: DIS w Łodzi lub organ) o odpowiedź na następujące pytania:– czy SKA, zgodnie z przepisem art. 4 ust. 2 ustawy z 8.11.2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz.U. z 2013 r. poz. 1387 – dalej: ustawa zmieniająca), ma obowiązek zamknąć księgi rachunkowe na 31.12.2013 r.,– czy SKA, zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 ustawy zmieniającej ma obowiązek zapłacić na konto właściwego urzędu skarbowego zaliczki, o których mowa w art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 851), dalej: PDOPrU, za poszczególne miesiące obecnie trwającego roku obrotowego SKA.
Zdaniem SKA:– nie ma ona obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych na 31.12.2013 r.,– w związku z przyjęciem w statucie roku obrotowego trwającego od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego SKA nie ma obowiązku zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (dalej: PDOPr) za poszczególne miesiące obecnie trwającego roku obrotowego SKA.
Dyrektor IS w Łodzi uznał stanowisko SKA za prawidłowe. Wskazał, że biorąc pod uwagę okoliczności, że wspólnicy SKA będący osobami prawnymi mieli prawo do przyjęcia roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy, to w konsekwencji, stosownie do powołanego art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 2013 r. poz. 330, dalej: RachU), SKA mogła przyjąć za rok obrotowy inny rok niż kalendarzowy. Tym samym SKA nie ma obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych na 31.12.2013 r., pierwszy rok podatkowy SKA nie rozpoczął się 1.1.2014 r. i na SKA nie będzie ciążył obowiązek odprowadzenia na konto właściwego urzędu skarbowego zaliczek, o których mowa w przepisie art. 25 ust. 1 PDOPrU, za poszczególne miesiące obecnie trwającego roku obrotowego SKA.